Για την 26η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπορούσια Ντόρτμουντ υποδέχεται την Άιντραχτ Φρανκφούρτης (19:00).

Μετά από δύο σερί ισοπαλίες η Ντόρτμουντ έπεσε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και η απόστασή της από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου έφτασε στην μέγιστη διαφορά των 21 βαθμών. Την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στην Λειψία εκτός έδρας έμεινε στο ισόπαλο 1-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μετά από τέρμα του Όγκουστιν στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης, όμως οι Βεστφαλοί ισοφάρισαν δέκα λεπτά αργότερα με «δράστη» τον Μάρκο Ρόις. Έτσι το συγκρότημα του Στόγκερ μετρά 11 νίκες, εννέα ισοπαλίες και πέντε ήττες, με συντελεστή τερμάτων 50-31. Επιπλέον έχει συγκομιδή 42 βαθμούς σε 25 αγωνιστικές.

Από την άλλη πλευρά, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης προστατεύει με άψογο τρόπο την έδρα της και αυτό είναι το μυστικό για την μέχρι τώρα πορεία της, καθώς βρίσκεται εντός της προνομιακής τετράδας του πρωταθλήματος. Στον εντός έδρας αγώνα απέναντι στο Αννόβερο επιβλήθηκε με 1-0. Ο Ντα Κόστα στο 39′ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την τελική πάσα του Ντε Γκούζμαν διαμορφώνοντας το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Έτσι το σύνολο του Κόβατς καταλαμβάνει την 4η θέση στην κατηγορία έχοντας συλλέξει 42 βαθμούς και μετρά 12 νίκες, έξι ισοπαλίες και εφτά ήττες, με συντελεστή τερμάτων 33-27.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Interwetten με πλήθος αγορών.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Interwetten.