Για την 3η αγωνιστική της La Liga 2, η Αλμερία φιλοξενεί τη Μάλαγα (22:00) και η Interwetten προσφέρει τον αγώνα με πλήθος αγορών.

Στη μετριότητα κινήθηκε την περασμένη αγωνιστική η Αλμερία, παραχωρώντας εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Τενερίφη. Μπήκε μπροστά στο σκορ στο 22′ (1-0) και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 54′, δέχθηκε φυσιολογικά πίεση από την αντίπαλο, υποκύπτοντας στο 81′ της συνάντησης (1-1). Χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα η Αλμερία, την πρώτη αγωνιστική πρεμιέρα γνώρισε την ήττα 1-0 από την Κάντιθ εκτός έδρας.

Στην αντίπερα όχθη, η Μάλαγα παρουσιάστηκε σοβαρή σε δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι, κάμπτοντας την αντίσταση της Αλκορκόν με 1-0 στο “Ροσαλέδα”. Είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα, ωστόσο δεν κατάφερε να δημιουργήσει σοβαρές καταστάσεις στην αντίπαλη εστία. Στην επανάληψη αύξησε την πίεσή της, έχασε πολλές ευκαιρίες, φθάνοντας στο γκολ της νίκης με τον Μπλάνκο στο 82′ της συνάντησης. Δεύτερη σερί νίκη για τη Μάλαγα, στην πρεμιέρα πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Λούγκο (1-2).

**Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Interwetten.