Για την 3η αγωνιστική της Bundesliga, η Φράιμπουργκ υποδέχεται τη Στουτγκάρδη (19:00) και η Interwetten προσφέρει τον αγώνα με πλήθος αγορών.

Με άσχημο τρόπο έχει ξεκινήσει τις υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα η Φράιμπουργκ και το απέδειξε περίτρανα μετά την ήττα με 3-1 από την Χοφενχάιμ. Πήγε προηγούμενη στην ανάπαυλα (0-1 στο 42′), στην επανάληψη πιέστηκε αρκετά από την αντίπαλο, ισοφαρίστηκε στο 50′ (1-1), η ανατροπή ήρθε στο 63′ (2-1) και όλα τελείωσαν στις καθυστερήσεις (3-1 στο 93′). Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα για τη Φράιμπουργκ, στην πρεμιέρα γνώρισε την ήττα από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης (0-2).

Στην αντίπερα όχθη, η Στουτγκάρδη υπέκυψε στην ανωτερότητα της Μπάγερν Μονάχου, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 εντός έδρας. Έχανε από το πρώτο ημίχρονο (0-1 στο 37′), δεν έκανε κάτι για να αποφύγει την ήττα, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 62′ (0-2) και τρίτο στο 76′ της συνάντησης (0-3). Δεν έχει σκοράρει ακόμη στο πρωτάθλημα η Στουτγκάρδη, στην πρεμιέρα ηττήθηκε με 1-0 από τη Μάιντς.