Για τη φάση των “32” του Copa del Rey, η Εσπανιόλ υποδέχεται την Κάντιθ (22:30) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών! Η Κάντιθ είχε επικρατήσει με 2-1 στο εντός έδρας πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι.

Από την τρίτη διαδοχική της ήττα σε επίπεδο πρωταθλήματος προέρχεται η Εσπανιόλ, μετά και από εκείνες κόντρα σε Σεβίλλη (2-1 εκτός) και Χιρόνα (1-3 εντός). Το Σάββατο, η ομάδα του Ρουμπί φιλοξενήθηκε από την Χετάφε, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 3-0. Μετά από το “άσφαιρο” πρώτο ημίχρονο, κατέρρευσε στο δεύτερο, όταν και δέχθηκε και τα τρία τέρματα (55′, 65′, 80′). Μετά και από αυτό το αρνητικό αποτέλεσμα, βρίσκεται στην έκτη θέση με 21 βαθμούς, όσους έχουν και οι Λεβάντε και Χιρόνα, ενώ απέχει επτά από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα. Επικράτησε στα πέντε από τα έξι φετινά εντός της, ανεξάρτητα από τη διοργάνωση, έχοντας ηττηθεί ωστόσο στο πιο πρόσφατο από αυτά.

Αντιθέτως, σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση βρίσκεται η Κάντιθ, ερχόμενη από ένα αήττητο σερί εννέα αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις, με οκτώ νίκες και μια ισοπαλία. Την Παρασκευή, η ομάδα του Άλβαρο φιλοξενήθηκε από τη Σαραγόσα, στα πλαίσια της Segunda Division, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-1. Το τέρμα που σημείωσε ο Λέκιτς στο 21ο λεπτό ήταν αρκετό για να κρίνει και την αναμέτρηση. Έκτη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα, φτάνοντας έτσι τους 26 βαθμούς, που την φέρνουν στην έβδομη θέση της κατηγορίας. Πέντε νίκες, δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες ο εκτός έδρας φετινός απολογισμός της, έχοντας επικρατήσει στις τέσσερις πιο πρόσφατες από αυτές. Μετράει ήδη δυο προκρίσεις στο Copa del Rey, επί των Τενερίφη (1-2 εκτός) και Σαραγόσα (0-1 εκτός).

**Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Interwetten.