Για την έκτη και τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Europa League, η ΑΕΚ Λάρνακας υποδέχεται τη Λεβερκούζεν (22:00) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται η ΑΕΚ Λάρνακας, μετά και από εκείνη κόντρα στην Ένωση Παραλιμνίου (2-1 εκτός). Το Σάββατο, η ομάδα του Αντονί Ιραόλα φιλοξενήθηκε από την Πάφο, για το πρωτάθλημα της Κύπρου, από την οποία και ηττήθηκε με 1-0. Το τέρμα που δέχθηκε στο 45′ ήταν αρκετό για να κρίνει και την αναμέτρηση, ενώ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε από το 70ο λεπτό και έπειτα. Με 19 βαθμούς, βρίσκεται στην τέταρτη θέση του πρωταθλήματος, όπου και “συγκατοικεί” με την Ανόρθωση και τη Νέα Σαλαμίνα. Έξι νίκες, μια ισοπαλία και δυο ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της σε όλες τις διοργανώσεις που συμμετέχει. Είναι αδιάφορη για την αποψινή αναμέτρηση, καθώς έχει ήδη αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Αήττητη παραμένει εδώ και τέσσερα παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις η Λεβερκούζεν, μετρώντας δυο νίκες και δυο ισοπαλίες. Το Σάββατο, η ομάδα του Χέικο Χέρλιχ φιλοξένησε την Άουγκσμπουργκ, για την 1. Bundesliga, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Το τέρμα που σημείωσε ο Αλάριο στο 75ο λεπτό ήταν αρκετό για να κρίνει και αυτή την αναμέτρηση. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε, έφτασε τους 18 συνολικά και βρίσκεται στην 11η θέση, πέντε πόντους μακριά από την εξάδα και εφτά από την επικίνδυνη ζώνη. Πέντε νίκες, δυο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της σε όλες τις φετινές διοργανώσεις. Έχει εξασφαλίσει την πρόκριση, ενώ με νίκη τερματίζει πρώτη, κάτι που θα συμβεί ακόμη και αν δεν κερδίσει, φτάνει ταυτόχρονα να μην νικήσει και η Ζυρίχη.

**Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Interwetten.