Για την 29η αγωνιστική της Primera Division, η Βιγιαρεάλ υποδέχεται την Ατλέτικο Μαδρίτης (19:30).

Ανέκαμψε μετά τις δύο ήττες με Έιμπαρ και Χιρόνα αντίστοιχα, και το “θύμα” της την τελευταία χρονικά αγωνιστική ήταν η αδύναμη Λας Πάλμας. Η Βιγιαρεάλ επικράτησε με 2-0 στα Κανάρια Νησιά μένοντας ακόμη «ζωντανή» στο κυνήγι της πέμπτης θέσης. Τα «κίτρινα υποβρύχια» τορπίλισαν την αντίπαλη εστία στο 67′ με «δράστη» τον Κάρλος Μπάκα, ενώ στις καθυστερήσεις ο Σανσόνε πέτυχε πίσω από τα έντεκα μέτρα το δεύτερο τέρμα της ομάδας του. Πλέον το συγκρότημα του Καγιέχα μετρά 13 νίκες, πέντε ισοπαλίες και 10 ήττες, με συντελεστή τερμάτων 38-32, φιγουράροντας έτσι στην 6η θέση του πρωταθλήματος.

Από την άλλη πλευρά, η Ατλέτικο Μαδρίτης μετά την ήττα της στο ντέρμπι της πρώτης θέσης από την Μπαρτσελόνα, απέχει οχτώ βαθμούς από την κορυφή και στις εναπομείναντες 10 αγωνιστικές θα παλέψει ώστε να κατεδαφίσει τους «μπλαουγκράνα». Στο περασμένο εντός έδρας ματς, επικράτησε με 3-0 της Θέλτα. Ένα λεπτό πριν συμπληρωθούν τα 45′ ο Γκριεζμάν συνδέθηκε με τα αντίπαλα δίχτυα, πιστοποιώντας την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται και στηνσυνέχεια οι Βιτόλο και Κορέα πέτυχαν από ένα γκολ. Έτσι οι «κολτσονέρος» μετρούν 19 νίκες, εφτά ισοπαλίες και δύο ήττες, με συνολικά τέρματα 48-12, διαθέτοντας την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Interwetten με πλήθος αγορών.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Interwetten.