Για την 21η αγωνιστική της 2. Bundesliga, το Αμβούργο υποδέχεται τη Δυναμό Δρέσδης (21:30) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για το Αμβούργο, μετά τη νίκη που πήρε επί της Σαντχάουσεν (2-1 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χάνες Βολφ φιλοξενήθηκε από την Αρμίνια Μπίλεφελντ, από την οποία και ηττήθηκε με 2-0. Αγωνιζόμενη με παίκτη λιγότερο από το 12′, όταν και αποβλήθηκε ο Σακάι, είδε την αντίπαλό της να παίρνει προβάδισμα επτά λεπτά αργότερα και στο 26′ να βάζει και δεύτερο τέρμα, “τελειώνοντας” ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Παραμένει στην πρώτη θέση, μετρώντας 40 βαθμούς, όντας στο +1 από τη δεύτερη Κολωνία. Στις πέντε νίκες, τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες ο εντός έδρας απολογισμός στο φετινό πρωτάθλημα, μένοντας αήττητο στα έξι τελευταία παιχνίδια του (3-3-0). Την Τρίτη, επικράτησε με 1-0 της Νυρεμβέργης, εντός, και προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα στο πρωτάθλημα προέρχεται η Δυναμό Δρέσδης μετά και από εκείνη κόντρα στη Ντούισμπουργκ (3-4 εντός). Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μάικ Βάλπουργκις φιλοξενήθηκε από τη Χάιντενχαϊμ, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 1-0. Το τέρμα που δέχθηκε πέντε λεπτά μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας, ήταν αρκετό για να κρίνει και την αναμέτρηση. Ήταν η τέταρτη ήττα της στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές, έχοντας παράλληλα και μια νίκη. Υποχώρησε έτσι στην 12η θέση, όπου και μετράει 25 βαθμούς, απέχοντας τόσο από την πρώτη τριάδα, όσο και από την επικίνδυνη ζώνη. Στις τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της στο πρωτάθλημα.