Για την 25η αγωνιστική της Jupiler League, η Γκενκ υποδέχεται τη Σταντάρ Λιέγης (21:30) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Επιστροφή στις νίκες για τη Γκενκ, μετά και την εντός έδρας ήττα από τη Μουσκρόν (1-2). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πολ Κλέμεντ φιλοξενήθηκε από τη Μπέβερεν, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-2. Αν και βρέθηκε πίσω στο 11′, κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή, χάρη στα τέρματα των Σαμάτα (59′) και Ποθουέλο (82′). Πέμπτη νίκη στις έξι τελευταίες αγωνιστικές και με τους τρεις βαθμούς που πήρε, έφτασε τους 54 συνολικά, ούσα στην κορυφή της κατάταξης, με 54 βαθμούς, εννέα πάνω από τις Κλαμπ Μπριζ και Αντβέρπ. Επιπλέον, διαθέτει την καλύτερη επίθεση (55 γκολ) και άμυνα (24 γκολ) της κατηγορίας. Επτά νίκες, τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα.

Αήττητη παραμένει εδώ και επτά αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα η Σταντάρ Λιέγης, μετρώντας πέντε νίκες και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μισέλ Πρεντόμ υποδέχθηκε την Άντερλεχτ, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Ο Μαρίν στο 22′ μπορεί να έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, έξι λεπτά μετά όμως, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση. Εν τέλει, το τέρμα του Εμποκού, ένα λεπτό πριν από τα 90′, χάρισε τη νίκη στη Σταντάρ. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε, έφτασε τους 43 συνολικα και είναι στην τέταρτη θέση, στο -2 από τις Κλαμπ Μπριζ και Αντβέρπ. Τέσσερις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της στα πλαίσια του φετινού πρωταθλήματος.