Για την 23η αγωνιστική της Süper Lig, η Μπεσίκτας υποδέχεται τη Φενερμπαχτσέ (20:00) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Από ένα αήττητο σερί πέντε αναμετρήσεων στο πρωτάθλημα προέρχεται η Μπεσίκτας, στο οποίο και μετράει τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία. Την περασμένη αγωνιστική, η ομάδα του Σενιόλ Γκιουνές αντιμετώπισε τη Μαλάτιασπορ, εκτός έδρας, της οποίας και επικράτησε με 1-2. Προηγήθηκε στο 49′ με τον Χάτσινσον, όμως στο 65′ είδε την αντίπαλό της να φτάνει στην ισοφάριση. Πέντε λεπτά, ο Λιάλιτς βρήκε δίχτυα για τη Μπεσίκτας, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 1-2, που της χάρισε και τη νίκη. Αυτή ήταν και η τρίτη διαδοχική της νίκη, έχοντας προηγηθεί εκείνες κόντρα σε Αντάλιασπορ (2-6 εκτός) και Μπούρσασπορ (2-0 εντός). Τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ολοκληρώθηκαν με G/G. Με το τρίποντο αυτό, έφτασε τους 39 βαθμούς και είναι στην τρίτη θέση, απέχοντας έξι πόντους από τη Γαλατασαράι. Στις έξι νίκες, δυο ισοπαλίες και δυο ήττες ο εντός έδρας απολογισμός στο πρωτάθλημα, ούσα αήττητη στα τέσσερα τελευταία της (2-2-0), τα τρία από τα οποία ήταν με Under 2.5.

Για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι πρωταθλήματος, η Φενερμπαχτσέ δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τους τρεις βαθμούς της νίκης, έχοντας προηγηθεί η ήττα από την Καϊσέρισπορ (1-0 εκτός). Την περασμένη αγωνιστική, η ομάδα του Ερσούν Γιανάλ φιλοξένησε την Κόνιασπορ, με την οποία μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 1-1. Αγωνιζόμενη με αριθμητικό πλεονέκτημα από 33′, βρέθηκε πίσω στο σκορ τρία λεπτά αργότερα, για να φτάσει εν τέλει στην ισοφάριση με τον Ζάιλσον, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τρίτο διαδοχικό παιχνίδι που ολοκληρώνεται με Under 2.5. Έφτασε τους 24 βαθμούς και είναι στην 15η θέση, όπου και “συγκατοικεί” με τη Μπούρσασπορ, έχοντας και ματς λιγότερο. Εκτός έδρας έχει απολογισμό μια νίκη, τέσσερις ισοπαλίες και έξι ήττες, με τις τρεις τελευταίες της να είναι με Under 2.5. Την Πέμπτη, γνώρισε την ήττα με 3-1 από τη Ζενίτ, εκτός έδρας, με αποτέλεσμα να μείνει εκτός συνέχειας από το Europa League.