Για την 39η αγωνιστική στην Championship, η Μίντλεσμπρο υποδέχεται την Γουλβς (19:30).

Θέλει να επιστρέψει στα «σαλόνια» της πρώτης κατηγορίας, μετά από ένα χρόνο απουσίας. Η Μίντλεσμπρο έφτασε στο αγωνιστικό της ζενίθ την κατάλληλη χρονική στιγμή και πλέον λαμβάνει την προνομιούχο έκτη θέση και βρίσκεται στο +1 από την Μπρίστολ. Την περασμένη αγωνιστική μετά από τρία διαδοχικά νικηφόρα αποτελέσματα, παραχώρησε εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Μπρέντφορντ. Στο 21′ ο Τραορέ βρήκε δίχτυα μετά την ασίστ του Ντάουνινγκ, αλλά λίγα λεπτά αργότερα ο ΜακΛέοντ «έγραψε» το τελικό αποτέλεσμα. Έτσι οι «Σμόγγις» μετρούν σε 38 αγωνιστικές 18 νίκες, οχτώ ισοπαλίες και 12 ήττες, με συντελεστή τερμάτων 54-36, έχοντας συλλέξει 62 βαθμούς.

Από την άλλη μεριά, η Γουλβς συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος, καθώς προπορεύεται στον βαθμολογικό πίνακα και πολύ δύσκολα θα χάσει την άνοδο καθώς από την τρίτη Φούλαμ έχει διαφορά 13 πόντων. Στο περασμένο ματς με αντίπαλο την Μπάρτον, αναδείχθηκε νικήτρια με 3-1. Στο 15′ ο Κόστα άνοιξε το σκορ και τέσσερα λεπτά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο ο Αφόμπε διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Η «απάντηση» των φιλοξενούμενων ήρθε στο 44′ με τον Ντάιερ να στέλνει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα, όμως στο 56ο λεπτό της συνάντησης ο Αφόμπε πέτυχε το δεύτερο τέρμα του στην αναμέτρηση και χάρισε την νίκη. Οι «λύκοι» κατέχουν ρεκόρ 25-7-6 και συνολικά τέρματα 69-33, διαθέτοντας την καλύτερη επίθεση στην κατηγορία.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Interwetten με πλήθος αγορών.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Interwetten.