Για την 15η αγωνιστική της 1. Bundesliga, η Λειψία υποδέχεται τη Μάιντς (16:30) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Λειψία, μετά και τη νίκη που πήρε επί της Γκλάντμπαχ (2-0 εντός). Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ραλφ Ράγκνικ φιλοξενήθηκε από τη Φράιμπουργκ, στην έδρα της οποίας παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 3-0. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα της στα τρία τελευταία παιχνίδια για το πρωτάθλημα, με αποτέλεσμα να είναι στην τέταρτη θέση με 25 βαθμούς, δυο πίσω από την τρίτη Μπάγερν Μονάχου. Σε εφτά εντός έδρας αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα, παραμένει αήττητη, μετρώντας πέντε νίκες και δυο ισοπαλίες, χωρίς να έχει δεχθεί γκολ στα πέντε πιο πρόσφατα. Την Πέμπτη, έμεινε στο 1-1 με την Ρόζενμποργκ, εντός, στα πλαίσια του Europa League.

Αήττητη παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι στο πρωτάθλημα η Μάιντς, μετά και τη νίκη επί της Φορτούνα Ντίσελντορφ (0-1 εκτός). Την περασμένη αγωνιστική, η ομάδα του Σάντρο Σβαρτς υποδέχθηκε το Ανόβερο, με το οποίο και μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 1-1. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά από δώδεκα λεπτά, εν τέλει κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με το πέναλτι του Μπροσίνσκι, στο 83ο λεπτό. Με το βαθμό που πήρε, έφτασε τους 19 συνολικά και είναι στη 10η θέση, απέχοντας τέσσερις πόντους από την πρώτη εξάδα και οκτώ από την επικίνδυνη ζώνη. Δυο νίκες, μια ισοπαλία και τρεις ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας στις δυο τελευταίες εξόδους της.