Σε φιλική αναμέτρηση στη Μόσχα, η Ρωσία υποδέχεται την Τουρκία (19:00), με την Interwetten να προσφέρει το παιχνίδι με πλήθος αγορών!

Ολοένα και πιο έντονος γίνεται ο προβληματισμός στη Ρωσία αναφορικά με την εικόνα της εθνικής ομάδας κι ενώ το Μουντιάλ πλησιάζει. Η «αρκούδα» δεν μπορεί να βγάλει στο γήπεδο αυτά που πρέπει, ανεξαρτήτως των όσων δοκιμάζει ο κόουτς Τσερτσέσοφ, ο οποίος είναι αλήθεια ότι κλήθηκε να δουλέψει με πολλές ατυχίες (τραυματισμοί, απουσίες). Υπέστη ακόμη μια φιλική ήττα την περασμένη Τετάρτη, αυτή τη φορά κόντρα στην Αυστρία εκτός έδρας (1-0), σε ματς όπου για ακόμη μια φορά δεν ανταποκρίθηκε σε κανέναν τομέα.

Απ’ την άλλη, θετικά τα πρώτα δείγματα της παρουσίας Λουτσέσκου στον πάγκο της εθνικής Τουρκίας. Ο πολύπειρος κόουτς είδε τους παίκτες του να επικρατούν 2-1 του Ιράν την περασμένη Δευτέρα, σε ματς όπου έλαμψε το άστρο του στράικερ Τοσούν. Την περασμένη Παρασκευή πήρε ισοπαλία 2-2 κόντρα στην Τυνησία, παρά το γεγονός ότι έπαιζε με 10 παίκτες απ’ το 59’. Κακό το πρώτο μέρος, ο Τοσούν στο 54’ το 0-1 με πέναλτι, ισοφάρισε στο 56’ η Τυνησία με τον Μπαντρί, τρία λεπτά αργότερα ο επιθετικός της Τουρκίας αποβλήθηκε διότι έκανε απειλητική κίνηση προς την κερκίδα, όπου θεώρησε ότι απειλείται ο πατέρας του. Το 2-1 η Τυνησία στο 79’, ωστόσο οι Τούρκοι δεν τα παράτησαν, πίεσαν και εντέλει ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις.