Για την 22η αγωνιστική της Ligue 1, η Ναντ υποδέχεται τη Σεντ Ετιέν (22:00) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Από την τρίτη διαδοχική της ήττα στο πρωτάθλημα προέρχεται η Ναντ, μετά και από εκείνες κόντρα σε Ρεν (0-1 εντός) και Νιμ (1-0 εκτός). Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βαχίντ Χαλίλχοντζιτς φιλοξενήθηκε από την Ανζέ, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 1-0. Όλα έδειχναν πως η αναμέτρηση δεν θα είχε νικητή, όμως οι γηπεδούχοι είχαν άλλη άποψη και με τέρμα που πέτυχαν στις καθυστερήσεις, κατάφεραν να επικρατήσουν. Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, η Ναντ βρίσκεται στην 15η θέση της κατάταξης με 23 βαθμούς, πέντε πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Τέσσερις νίκες και από τρεις ισοπαλίες και ήττες ο εντός έδρας φετινός απολογισμός της στο πρωτάθλημα, έχοντας ηττηθεί μια φορά στα έξι πιο πρόσφατα αντίστοιχα παιχνίδια της (4-1-1).

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Σεντ Ετιέν, μετά από τέσσερα ματς για το πρωτάθλημα, όπου και μετρούσε τρεις νίκες και μια ισοπαλία. Την περασμένη αγωνιστική, η ομάδα του Ζαν Λουί Γκασέ υποδέχθηκε τη Λυών, από την οποία και ηττήθηκε με 1-2. Παρότι προηγήθηκε με τον Χαμουμά στο 21′, είδε την αντίπαλο της να φέρνει το ματς στα ίσα, με πέναλτι στο 65′, και εν τέλει να παίρνει τη νίκη με γκολ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Βρίσκεται έτσι στην τέταρτη θέση, έχοντας 36 βαθμούς, τέσσερις λιγότερους από την τρίτη Λυών, η οποία έχει και ένα παιχνίδι περισσότερο. Δυο νίκες και από τέσσερις ισοπαλίες και ήττες ο εκτός έδρας φετινός απολογισμός της στο πρωτάθλημα. Την περασμένη Τετάρτη, γνώρισε βαριά ήττα με 3-6 από τη Ντιζόν, εντός έδρας, μένοντας έτσι εκτός συνέχειας από το Coupe de France.