Στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής στην Allsvenskan, η Εσκιλστούνα φιλοξενεί τη Τζουγκάρντεν (20:00) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Αγνοεί τη νίκη εδώ και δώδεκα αναμετρήσεις η Εσκιλστούνα, όπου και μετράει χαρακτηριστικά τέσσερις ισοπαλίες και οκτώ ήττες. Για την προηγούμενη αγωνιστική, το σύνολο του Νεμάνια Μιλιάνοβιτς φιλοξενήθηκε από τη Στούντσβαλ, με την οποία και αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα. Πέμπτο παιχνίδι από τα έξι τελευταία της, στο οποίο δεν βρίσκεται το δρόμο προς τα δίχτυα. Παραμένει στην τελευταία θέση, έχοντας συγκεντρώσει επτά βαθμούς συνολικά. Εντός έδρας μετράει μια νίκη, τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες στο φετινό πρωτάθλημα, αγνοώντας το τρίποντο στα πέντε πιο πρόσφατα (0-3-2), στα οποία σημειώθηκε Under 2.5.

Την πέμπτη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε από την πλευρά της η Τζουγκάρντεν. Για την προηγούμενη αγωνιστική, το σύνολο του Κιμ Μπέργκστραντ φιλοξένησε την Καλμάρ, της οποίας και επικράτησε με 2-0. Το σκορ άνοιξε στο 87ο λεπτό ο Ντάνιελσον και τρία λεπτά αργότερα, ο Μπουγιά Τουράι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Πέμπτο παιχνίδι από τα έξι τελευταία της, το οποίο ολοκληρώνεται N/G. Με 27 βαθμούς, βρίσκεται στην τρίτη θέση της κατάταξης, έχοντας παράλληλα δυο ματς λιγότερα από τους πρωτοπόρους. Εκτός έδρας μετράει τέσσερις νίκες και από μια ισοπαλία και ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, πανηγυρίζοντας το διπλό και στις δυο τελευταίες εξόδους της.