Για την 17η αγωνιστική της 2. Bundesliga, η Ντούισμπουργκ υποδέχεται το Αμβούργο (19:30) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Τη δεύτερη διαδοχική της ήττα στο πρωτάθλημα υπέστη η Ντούισμπουργκ, μετά και από εκείνη κόντρα στη Χόλσταϊν Κίελ (0-4 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τόρστεν Λίμπερκνεχτ φιλοξενήθηκε από τη Χάιντενχαϊμ, στην έδρα της οποίας γνώρισε ακόμη μια βαριά ήττα, με 4-1. Ο Βόλτσε στο 69ο λεπτό σημείωσε το μοναδικό τέρμα για την ομάδα, που έστω και προσωρινά μείωσε σε 3-1. Μετά και από αυτό το νέο αρνητικό αποτέλεσμα, βρίσκεται στην 15η θέση της κατηγορίας με 13 βαθμούς, απέχοντας μόλις δυο από την επικίνδυνη ζώνη. Κάκιστη η εντός έδρας παρουσία της, καθώς σε εφτά αντίστοιχα παιχνίδια πρωταθλήματος, γνώρισε έξι φορές την ήττα, ενώ πανηγύρισε και μια νίκη.

Από ένα αήττητο σερί δέκα αγώνων στο πρωτάθλημα προέρχεται από την πλευρά του το Αμβούργο, μετρώντας έξι νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χάνες Βολφ υποδέχθηκε τη Πάντερμπορν, κόντρα στην οποία κατάφερε να επικρατήσει με 1-0. Το τέρμα που σημείωσε ο Νάρεϊ στο ενδέκατο λεπτό, στάθηκε αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε, έφτασε τους 34 συνολικά και παραμένει σταθερά στην κορυφή της κατηγορίας, ένα βαθμό πάνω από τη δεύτερη Κολωνία, οδεύοντας ολοταχώς προς την επιστροφή στα “μεγάλα σαλόνια”. Σε εφτά εξόδους για την ίδια διοργάνωση, οι “δεινόσαυροι” παραμένουν αήττητοι, μετρώντας έξι νίκες και μια ισοπαλία.

**Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Interwetten.