Για την 16η αγωνιστική της 1. Bundesliga, η Φορτούνα Ντίσελντορφ φιλοξενεί τη Ντόρτμουντ (19:30) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τη Φορτούνα Ντίσελντορφ, μετά από τρία παιχνίδια και με απολογισμό μια ισοπαλία και δυο ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φρίντχελμ Φούνκελ υποδέχθηκε τη Φράιμπουργκ, της οποίας και επικράτησε με 2-0. Μετά από το “άσφαιρο” πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με τον Αϊχάν στο 55′, ενώ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα στο 79ο λεπτό. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε, έφτασε τους δώδεκα συνολικά και βρίσκεται στην 16η θέση, ούσα ένα βαθμό πάνω από τη Νυρεμβέργη και δυο από το Ανόβερο. Τρεις νίκες και πέντε ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα.

Αήττητη συνεχίζει την πορεία της στο φετινό πρωτάθλημα η Ντόρτμουντ, που μετά από 15 αναμετρήσεις έχει απολογισμό δώδεκα νίκες και τρεις ισοπαλίες. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λουσιάν Φαβρ υποδέχθηκε τη Βέρντερ Βρέμης, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Οι Πάκο Αλκάθερ (19′) και Ρόις (27′) έδωσαν προβάδισμα δυο τερμάτων στην ομάδα τους, πριν οι φιλοξενούμενοι απλά για το τελικό αποτέλεσμα στο 35′. Αυτή ήταν και η έκτη διαδοχική της νίκη για το πρωτάθλημα, φτάνοντας έτσι τους 39 βαθμούς συνολικά και παραμένει στην πρώτη θέση, εννέα πάνω από τις Γκλάντμπαχ και Μπάγερν Μονάχου. Πέντε νίκες και δυο ισοπαλίες ο εκτός έδρας απολογισμός της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας στις πέντε πιο πρόσφατες.

**Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Interwetten.