Για την 37η αγωνιστική της Championship, Ρέντινγκ φιλοξενεί τη Λιντς (22:00) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Από αήττητο σερί τριών αναμετρήσεων προέρχεται στο πρωτάθλημα η Ρέντινγκ, μετρώντας δυο νίκες και μια ισοπαλία. Το Σάββατο, η ομάδα του Χοσέ Γκόμες φιλοξένησε τη Γουίγκαν, κόντρα στην οποία πήρε τη νίκη με 3-2. Αν και βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ, ισοφάρισε ισάριθμες φορές με τους Σουίφτ (45’+3) και Μπάροου (89′), για να πάρει με το τέρμα του Μεϊτέ, στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων. Σημειώθηκε Over 2.5 στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία της παιχνίδια. Έφτασε τους 36 βαθμούς και βρίσκεται στην 19η θέση, όπου και “συγκατοικεί” με τη Γουίγκαν, ούσα τρεις πόντους από την επικίνδυνη ζώνη. Εντός έδρας μετράει έξι νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και οκτώ ήττες, ούσα αήττητη στα πέντε τελευταία της αντίστοιχα παιχνίδια (3-2-0).

Αντιθέτως, η Λιντς προέρχεται από τη δεύτερη διαδοχική της νίκης, έχοντας προηγηθεί εκείνη κόντρα στη Γουέστ Μπρομ (4-0 εντός). Το Σάββατο, η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα αντιμετώπισε τη Μπρίστολ Σίτι, εκτός έδρας, της οποίας επικράτησε με 0-1. Το τέρμα του Μπάμφορντ στο ένατο λεπτό, ήταν και αυτό που έκρινε την αναμέτρηση. Ήταν το τρίτο σερί ματς που ολοκληρώνεται με N/G. Με 70 βαθμούς, βρίσκεται στη δεύτερη θέση, δυο πόντους πίσω από την πρωτοπόρο Νόριτς. Στις εννέα νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και πέντε ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της, με τις τρεις τελευταίες εξόδους να ολοκληρώνονται με Under 2.5.