Για τον τρίτο γύρο του DFB Pokal, η Λειψία υποδέχεται τη Βόλφσμπουργκ (19:30) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Λειψία, μετά και από εκείνη επί της Φορτούνα Ντίσελντορφ (0-4 εκτός). Την Παρασκευή, η ομάδα του Ραλφ Ράνγκνικ φιλοξενήθηκε από το Αννόβερο, στα πλαίσια της Bundesliga, στην έδρα του οποίου επικράτησε με 0-3. Το σκορ άνοιξε ο Χάλστενμπεργκ με πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ορμπάν να σκοράρει δις στο δεύτερο (64′, 85′) και να “κλειδώνει” τη νίκη της. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε, έφτασε τους 37 και είναι στην τέταρτη θέση, απέχοντας πέντε πόντους από την πρώτη τριάδα. Εντός έδρας έχει απολογισμό 13 νίκες, τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες, έχοντας ηττηθεί στο πιο πρόσφατο αντίστοιχο παιχνίδι της. Στο φετινό κύπελλο, απέκλεισε τις Βικτόρια Κολωνία (1-3 εκτός) και Χόφενχαϊμ (2-0 εντός).

Επιστροφή στις νίκες για τη Βόλφσμπουργκ, μετά από δυο διαδοχικές ήττες κόντρα σε Σάλκε (2-1 εκτός) και Λεβερκούζεν (0-3 εντός), για το πρωτάθλημα. Το Σάββατο, η ομάδα του Μπρούνο Λαμπαντία φιλοξενήθηκε από τη Χέρτα, για τη Bundesliga, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-1. Το τέρμα που σημείωσε ο Βέγκχορστ στο 65ο λεπτό της συνάντησης, ήταν και αυτό που της χάρισε τη νίκη. Με το τρίποντο αυτό, οι “λύκοι” έφτασαν τους 31 βαθμούς και βρίσκονται στην έκτη θέση, ένα πόντο πίσω από την πέμπτη Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Οκτώ νίκες, μια ισοπαλία και τρεις ήττες ο φετινός εκτός έδρας απολογισμός της σε όλες τις διοργανώσεις, έχοντας πάρει το διπλό στις τέσσερις από τις πέντε τελευταίες εξόδους της (4-0-1). Για το φετινό κύπελλο, μετράει ήδη δυο προκρίσεις, κόντρα σε Έλβερσμπεργκ (0-1 εκτός) και Αννόβερο (0-2 εκτός).