Στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής στην Allsvenskan, η ΑΙΚ φιλοξενεί τη Χάμαρμπι (16:00) και η Interwetten προσφέρει με πλήθος αγορών!

Από ένα αήττητο σερί έξι αναμετρήσεων για το πρωτάθλημα προέρχεται η ΑΙΚ, στο οποίο και μετράει τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία. Για την περασμένη αγωνιστική, το σύνολο του Ρίκαρντ Νόρλινγκ αναδείχθηκε ισόπαλο 1-1 με τη Σούντσβαλ, εκτός έδρας. Αν και προηγήθηκε με το τέρμα του Ελιουνούσι στο 26′, δέχθηκε την ισοφάριση για το τελικό αποτέλεσμα, λίγο πριν από την ανάπαυλα. Στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της σημειώθηκε Under 2.5. Έφτασε έτσι τους 21 βαθμούς και βρίσκεται στην τέταρτη θέση της κατάταξης. Αήττητη σε πέντε εντός έδρας αναμετρήσεις, μετρώντας τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία.

Αήττητη παραμένει εδώ και πέντε αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα η Χάμαρμπι, μετρώντας τέσσερις νίκες και δυο ισοπαλίες. Για την περασμένη αγωνιστική, το σύνολο του του Στέφαν Μπίλμπορν φιλοξένησε τη Νόρκεμπινγκ, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2. Προηγήθηκε στο δεύτερο λεπτό με τον Κγιάρτανσον, είδε την αντίπαλο της να φέρνει το ματς “τούμπα” και εν τέλει ισοφάρισε σε 2-2 με τον Τάνκοβιτς στο 72ο λεπτό. Αυτή ήταν και η δεύτερη διαδοχική της ισοπαλία, έχοντας προηγηθεί εκείνη με τη Γκέτεμποργκ (0-0 εκτός). Έφτασε τους 19 βαθμούς και βρίσκεται στην έκτη θέση της κατάταξης. Μια νίκη και από δυο ισοπαλίες και ήττες, ο εκτός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα.