Για την προημιτελική φάση στο κύπελλο Κύπρου, η ΑΕΚ Λάρνακας φιλοξενεί τον ΑΠΟΕΛ (18:00) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών! Στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι, οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.

Από ένα αήττητο σερί δώδεκα αναμετρήσεων σε όλες τις διοργανώσεις προέρχεται η ΑΕΚ Λάρνακας, μετρώντας επτά νίκες και πέντε ισοπαλίες. Το Σάββατο, η ομάδα του Ιμανόλ Ιδιάκεθ υποδέχθηκε την ΑΕΛ, κόντρα στην οποία πήρε τη νίκη με 1-0. Το τέρμα που σημείωσε ο Ιγκόρ Καριόκα στο 78ο λεπτό, ήταν και αυτό που έκρινε την αναμέτρηση. Τα επτά από τα εννέα τελευταία παιχνίδια της ολοκληρώθηκαν με N/G. Έφτασε έτσι τους 42 βαθμούς και είναι στην τέταρτη θέση, τρεις πόντους πίσω από την τρίτη ΑΕΛ. Σε εντός έδρας αναμετρήσεις στη φετινή σεζόν, μετρά 13 νίκες, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες, μένοντας αήττητη στα οκτώ τελευταία της αντίστοιχα ματς (6-2-0), στα επτά από τα οποία διατήρησε ανέπαφη την εστία της.

Αήττητος ωστόσο παραμένει και ο ΑΠΟΕΛ στα έξι τελευταία παιχνίδια του, με τρεις νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες. Το Σάββατο, η ομάδα του Πάολο Τραμετσάνι έπαιξε εκτός έδρας με τη Νέα Σαλαμίνα, για το πρωτάθλημα, με την οποία και αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Παρότι βρέθηκε πίσω μόλις στο δέκατο λεπτό, κατάφερε να φτάσει εν τέλει στην ισοφάριση με το τέρμα του Ζαχίντ στο 36′, για το τελικό αποτέλεσμα. Τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια του ολοκληρώθηκαν με G/G. Με αυτό το βαθμό που πήρε, έφτασε τους 50 συνολικά και είναι στην πρώτη θέση, μαζί με τον Απόλλωνα Λεμεσού. Σε εκτός έδρας αναμετρήσεις στη φετινή σεζόν, μετράει δέκα νίκες, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες, μένοντας αήττητος στα επτά τελευταία του αντίστοιχα παιχνίδια (6-1-0).