Για την έκτη αγωνιστική του Nations League, το Μαυροβούνιο υποδέχεται τη Ρουμανία (21:45) και η Interwetten προσφέρει με πλήθος αγορών!

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για το Μαυροβούνιο, μετά και τη νίκη που πήρε επί της Λιθουανίας (1-4 εκτός). Το Σάββατο, η ομάδα του Λιούμπισα Τουμπάκοβιτς φιλοξενήθηκε από τη Σερβία, στο μεταξύ τους ντέρμπι, από την οποία και ηττήθηκε με 2-1. Έχοντας βρεθεί πίσω στο σκορ με δυο τέρματα, από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, το μόνο που κατάφερε ήταν απλά να μειώσει στο τελικό αποτέλεσμα με τον Μουγκόσα, στο 70ο λεπτό. Μετά και από αυτό το αρνητικό αποτέλεσμα, βρίσκεται στην τρίτη θέση του ομίλου, με εφτά βαθμούς, δυο λιγότερους από τη δεύτερη Ρουμανία. Με νίκη θα τερματίσει δεύτερο και δεν θα κινδυνεύσει με υποβιβασμό. Έμειναν εκτός οι Σάβιτς (ΑΜ), ο Βούκσεβιτς (ΜΕ) και Γιόβετιτς (ΕΠ).

Αήττητη συνεχίζει την πορεία της στο Nations League η Ρουμανία, μετρώντας δυο νίκες και τρεις ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κοσμίν Κόντρα υποδέχθηκε τη Λιθουανία, κόντρα στην οποία επικράτησε με 3-0. Τα τέρματα που σημείωσαν οι Πούσκας (7′), Κεσέρου (47′) και Στάνκιου (65′) ήταν και αυτά που έκριναν την αναμέτρηση. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε, έφτασε τους εννέα συνολικά και είναι στη δεύτερη θέση, δυο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Σερβία και ισάριθμους πάνω από την αποψινή της αντίπαλο. Θέλει ένα θετικό αποτέλεσμα κόντρα στο Μαυροβούνιο, για να τερματίσει δεύτερη και να αποφύγει πιθανούς μπελάδες. Εκτός λόγω τραυματισμού είναι ο Κίρικες, ενώ τιμωρημένος είναι ο Ταμάς.