Για τον τρίτο γύρο του DFB Pokal, η Χάιντενχαϊμ υποδέχεται τη Λεβερκούζεν (19:30) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Αήττητη παραμένει εδώ και έξι αναμετρήσεις η Χάιντενχαϊμ, μετρώντας τέσσερις νίκες και δυο ισοπαλίες. Το Σάββατο, η ομάδα του Φρανκ Σμιντ υποδέχθηκε τη Δυναμό Δρέσδης, για τη 2. Bundesliga, κόντρα στην οποία επικράτησε με 1-0. Το τέρμα που σημείωσε ο Ντόβενταν στο 35′, ήταν αρκετό για να κρίνει και το ματς, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε, έφτασε τους 34 συνολικά και βρίσκεται στην τρίτη θέση, μαζί με τις Ουνιόν Βερολίνου, Χολστάιν Κίελ και Σαν Πάουλι, απέχοντας παράλληλα δυο πόντους από τη δεύτερη Κολωνία. Επτά νίκες και από δυο ισοπαλίες και ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της σε όλες τις φετινές διοργανώσεις, μένοντας αήττητη στα τρία τελευταία αντίστοιχα παιχνίδια της (2-1-0). Στο κύπελλο, απέκλεισε τις Γιέντελο (2-5 εκτός) και Σαντχάουσεν (3-0 εντός).

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Λεβερκούζεν, μετά και από εκείνη κόντρα στη Βόλφσμπουργκ (0-3 εκτός). Το Σάββατο, η ομάδα του Πέτερ Μπος υποδέχθηκε τη Μπάγερν Μονάχου, για τη Bundesliga, της οποίας και επικράτησε με 3-1. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ τέσσερα λεπτά πριν από την ανάπαυλα, έκανε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τη νίκη, με τα γκολ των Μπάιλι (53′), Φόλαντ (63′) και Αλάριο (87′). Κάπως έτσι, έφτασε τους 30 βαθμούς και είναι στην έβδομη θέση, απέχοντας μόλις έναν πόντο από την έκτη Βόλφσμπουργκ. Στις οκτώ νίκες, δυο ισοπαλίες και πέντε ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της σε όλες τις φετινές διοργανώσεις, επικρατώντας στις τρεις από τις τέσσερις τελευταίες (3-0-1). Στο κύπελλο, απέκλεισε τις Πφόρτσχαϊμ (0-1 εκτός) και Γκλάντμπαχ (0-5 εκτός).