Για τα ημιτελικά του Copa Del Rey, η Λεγκανές υποδέχεται την Σεβίλλη (22:30).

Προέρχεται από την ηρωική πρόκριση επί της Ρεάλ Μαδρίτης και δικαιολογημένα θέλει να φτάσει μέχρι τον τελικό του Κυπέλλου. Η Λεγκανές παρουσιάζει μία αρκετά καλή εικόνα εξίσου και στο πρωτάθλημα, διότι φιγουράρει στα μεσαία «στρώματα» της βαθμολογίας και δεν κινδυνεύει να βρεθεί αντιμέτωπη με το φάσμα του υποβιβασμού. Την τελευταία χρονικά αγωνιστική νίκησε 3-2 την Εσπανιόλ εντός έδρας, έχοντας για πρωταγωνιστή τον αντίπαλο ποδοσφαιριστή Ερμόσο, ο οποίος σημείωσε άθελά του τα δύο γκολ των γηπεδούχων. Έτσι το σύνολο του Γκαριτάνο καταλαμβάνει την 11η θέση της βαθμολογίας και μετρά οχτώ νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και οχτώ ήττες, με συντελεστή τερμάτων 20-21.

Στην αντίπερα όχθη, η Σεβίλλη δεν μπόρεσε την περασμένη αγωνιστική να εκμεταλλευτεί στο έπακρο την δύναμη της έδρα της. Παραχώρησε ισοπαλία 1-1 με αντίπαλο την Χετάφε. Μετά από ένα ημίχρονο αφλογιστίας ο Μουριέλ βρήκε στόχο για λογαριασμό των «νερβιονένσες» στο 72ο λεπτό του αγώνα αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τέρμα του Άνχελ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Έτσι το σύνολο του Μοντέλα μετρά 10 νίκες, τρεις ισοπαλίες και οχτώ νίκες, έχοντας για συντελεστή τερμάτων 27-29. Επιπλέον όπως όλα δείχνουν έχει καπαρώσει την 6η θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στο ερχόμενο Europa League.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Interwetten με πλήθος αγορών.