Για την προημιτελική φάση του Copa del Rey, η Εσπανιόλ υποδέχεται τη Μπέτις (20:30) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για την Εσπανιόλ, μετά και τη νίκη επί της Βιγιαρεάλ (3-1 εντός), για το κύπελλο. Τη Δευτέρα, η ομάδα του Ρουμπί έπαιξε στην έδρα της Εϊμπάρ, για τη La Liga, από την οποία και ηττήθηκε με 3-0. Βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 24′, δέχθηκε ακόμη ένα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται έξι λεπτά πριν το φινάλε. Μετά και από την ήττα αυτή, βρίσκεται στην 13η θέση με 24 βαθμούς, τέσσερις πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Οκτώ νίκες και τρεις ήττες ο εντός έδρας απολογισμός σε όλες τις φετινές διοργανώσεις, έχοντας επικρατήσει στα δυο πιο πρόσφατα αντίστοιχα παιχνίδια της. Στον προηγούμενο γύρο, απέκλεισε τη Βιγιαρεάλ με συνολικό σκορ 5-3 (2-2 εκτός, 3-1 εντός).

Την πρώτη της νίκη μετά από πέντε παιχνίδια, με τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες, πανηγύρισε η Μπέτις. Την Κυριακή, η ομάδα του Κίκε Σετιέν φιλοξένησε τη Χιρόνα, για την La Liga, κόντρα στην οποία επικράτησε με 3-2. Παρότι προηγήθηκε με τον Κρίστιαν Τέγιο στο 12′, εν τέλει είδε την αντίπαλό της να φτάνει στην ανατροπή πριν από την ανάπαυλα. Στην επανάληψη, τα τέρματα των Μορόν (54′) και Κανάλες (πεν. 90’+4) της χάρισαν και τη νίκη. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε, έφτασε τους 29 συνολικά και βρίσκεται στην έβδομη θέση της κατηγορίας, απέχοντας δυο από την πρώτη εξάδα και τις ευρωπαϊκές θέσεις. Πέντε νίκες, πέντε ισοπαλίες και τέσσερις ήττες ο φετινός εκτός έδρας απολογισμός της σε όλες τις διοργανώσεις. Στον προηγούμενο γύρο, άφησε εκτός τη Σοσιεδάδ (0-0 εντός, 2-2 εκτός).

**Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Interwetten.