Για την προημιτελική φάση του KNVB Beker, η Αλκμάαρ υποδέχεται τη Φίτεσε (21:45) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για την Αλκμάαρ, μετά και από την ήττα που υπέστη στην έδρα της Αϊντχόφεν (3-1). Το Σάββατο, η ομάδα του Γιον φαν ντεν Μπρομ υποδέχθηκε την Ουτρέχτη, στα πλαίσια της Eredivisie, κόντρα στην οποία κατάφερε να επικρατήσει με 3-0. Ο Φαν Ριν στο 36′ έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του, με τον Σόιντενς να διπλασιάζει τα τέρματα της, έξι λεπτά αργότερα. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Στενγκς, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε, έφτασε τους 28 συνολικά και είναι στην πέμπτη θέση, μαζί με την Ουτρέχτη. Επτά νίκες, τρεις ισοπαλίες και τρεις ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της σε όλες τις φετινές διοργανώσεις, έχοντας επικρατήσει στα πέντε από τα έξι τελευταία αντίστοιχα παιχνίδια της (5-0-1). Στο κύπελλο, απέκλεισε τις Αλσίντες (0-6 εκτός), Φένλο (2-0 εντός) και Τσβόλε (5-0 εντός).

Από ένα αήττητο σερί τεσσάρων αναμετρήσεων σε όλες τις διοργανώσεις έρχεται η Φίτεσε, με τρεις νίκες και μια ισοπαλία. Την Παρασκευή, η ομάδα του Λεόνιντ Σλάτσκι υποδέχθηκε την Εξελσιόρ, στα πλαίσια της Eredivisie, κόντρα στην οποία πήρε τη νίκη με 3-2. Οι Φορ (6′), Λίνσεν (36′) και Φαν ντε Βερφ (67′) ήταν αυτοί που σημείσαν τα τέρματα της ομάδας τους, με τους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 2-1 (51′) και 3-2 (69′), αντίστοιχα. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε, έφτασε τους 29 συνολικά και βρίσκεται στην τέταρτη θέση της κατάταξης, ένα βαθμό πάνω από την αποψινή της αντίπαλο. Πέντε νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και πέντε ήττες ο φετινός της εκτός έδρας απολογισμός, σε όλες τις διοργανώσεις. Στο κύπελλο, απέκλεισε τις Φόλενταμ (1-2 εκτός), Χέρακλες (0-2 εκτός) και Κοζάκεν Μπόις (1-2 εκτός).

**Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Interwetten.