Στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής στην Allsvenskan, η Χέλσινγκμποργκ υποδέχεται τη Γκέτεμποργκ (20:00) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Αγνοεί τη νίκη εδώ και τέσσερις αναμετρήσεις η Χέλσινγκμποργκ, όπου και μετράει μια ισοπαλία και τρεις ήττες. Για την περασμένη αγωνιστική, το σύνολο του Χένρικ Λάρσον φιλοξενήθηκε από τη Χάμαρμπι, από την οποία και ηττήθηκε με 2-1. Βρέθηκε πίσω με 2-0 από το πρώτο κιόλας ημίχρονο και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Φάρνερουντ, επτά λεπτά πριν το φινάλε, για το τελικό αποτέλεσμα. Σημειώθηκε G/G στα τρία τελευταία της παιχνίδια. Από τρεις νίκες, ισοπαλίες και ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα.

Από ένα αήττητο σερί επτά αγώνων για το πρωτάθλημα προέρχεται από την πλευρά της η Γκέτεμποργκ, όπου και μετράει δυο νίκες και πέντε ισοπαλίες. Για την περασμένη αγωνιστική, το σύνολο του Πόγια Άσμπαγκι φιλοξένησε τη Φάλκενμπεργκ, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Βρέθηκε πίσω με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου, για να φτάσει στην ισοφάριση με το τέρμα του Σέντερ στο 68ο λεπτό. Αυτή ήταν και η τρίτη διαδοχική της ισοπαλία, έχοντας προηγηθεί εκείνες με Νόρκεπινγκ (0-0 εντός) και Έρεμπρο (2-2 εκτός). Σημειώθηκε Under 2.5 στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία της παιχνίδια. Τρεις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και μια ήττα ο εκτός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα, μένοντας αλώβητη στις επτά τελευταίες εξόδους της (3-4-0).