Για την ημιτελική φάση του Coppa Italia, η Φιορεντίνα υποδέχεται την Αταλάντα (22:00) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Από αήττητο σερί εννέα αναμετρήσεων σε όλες τις διοργανώσεις προέρχεται η Φιορεντίνα, στο οποίο και μετράει τέσσερις νίκες και πέντε ισοπαλίες. Την Κυριακή, η ομάδα του Στέφανο Πιόλι υποδέχθηκε την Ίντερ, στα πλαίσια της Serie A, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3. Παρότι προηγήθηκε με το αυτογκόλ του Ντε Φράι στο πρώτο λεπτό, είδε την αντίπαλο της να κάνει την ανατροπή (6′, 40′, πεν. 52′). Εν τέλει, κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με τους Μουριέλ (74′) και Βερετού (90’+11). Αυτό ήταν και το έκτο της G/G στα επτά τελευταία παιχνίδια. Με το βαθμό που πήρε, έφτασε τους 36 και βρίσκεται στην ένατη θέση, μαζί με τη Σαμπντόρια. Έξι νίκες, πέντε ισοπαλίες και δυο ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της, έχοντας επικρατήσει μια φορά στα πέντε τελευταία της (1-3-1). Στα τρία από τα τέσσερα πιο πρόσφατα σημειώθηκε G/G και Over 2.5. Στον προηγούμενο γύρο, απέκλεισε τη Ρόμα (7-1 εντός).

Τη δεύτερη διαδοχική της ήττα υπέστη από την πλευρά της η Αταλάντα, μετά και από εκείνη με αντίπαλο τη Μίλαν (1-3 εντός). Το Σάββατο, η ομάδα του Τζιανπιέρο Γκασπερίνι φιλοξενήθηκε από την Τορίνο, στα πλαίσια της Serie A, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 2-0. Βρέθηκε πίσω λίγο πριν την ανάπαυλα (42′), ενώ στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, δέχθηκε ακόμη ένα τέρμα, για το τελικό αποτέλεσμα. Σημειώθηκε Over 2.5 στα πέντε από τα επτά τελευταία της ματς. Με 38 βαθμούς, βρίσκεται στην έκτη θέση, μαζί με τις Λάτσιο και Τορίνο, με την πρώτη να έχει και παιχνίδι λιγότερο. Εννέα νίκες, τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός σε όλες τις διοργανώσεις, έχοντας επικρατήσει στις τέσσερις από τις πέντε τελευταίες εξόδους της (4-0-1). Οι τέσσερις πιο πρόσφατες έξοδοι της ολοκληρώθηκαν με N/G.