Για την 31η αγωνιστική της Segunda División, η Έλτσε υποδέχεται την Αλκορκόν (17:00), σε μια αναμέτρηση που η Interwetten προσφέρει με πλήθος αγορών!

Την πρώτη της ήττα μετά από τέσσερα παιχνίδια και με απολογισμό δυο νίκες και δυο ισοπαλίες, υπέστη και πάλι η Έλτσε. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πασέτα φιλοξενήθηκε από τη Σαραγόσα, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 1-0. Το τέρμα που δέχθηκε στο πέμπτο μόλις λεπτό, ήταν αρκετό για να κρίνει και την αναμέτρηση. Αυτό ήταν και το τρίτο διαδοχικό παιχνίδι, στο οποίο σημειώνεται Under 2.5. Μετά και από αυτό το αρνητικό αποτέλεσμα, υποχώρησε στην 13η θέση, όπου και “συγκατοικεί” με τις Νουμάνθια και Τενερίφη, μετρώντας από 36 βαθμούς η καθεμία, απέχοντας παράλληλα τόσο από την πρώτη εξάδα, όσο και από την επικίνδυνη ζώνη. Εντός έδρας έχει απολογισμό έξι νίκες, έξι ισοπαλίες και τρεις ήττες στο φετινό πρωτάθλημα. Τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία αντίστοιχα παιχνίδια της ολοκληρώθηκαν με Under 2.5.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει εδώ και τρεις αναμετρήσεις η Αλκορκόν, μετρώντας δυο ισοπαλίες και μια ήττα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κριστόμπαλ υποδέχθηκε την Τενερίφη, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Παρότι προηγήθηκε στο μισάωρο με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπούγκος, είδε την αντίπαλό της να φτάνει στην ισοφάριση στο 77ο λεπτό, για το τελικό αποτέλεσμα. Αυτό ήταν και το τέταρτο από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της, στο οποίο σημειώνεται Under 2.5. Με το βαθμό που πήρε, έφτασε τους 43 συνολικά και βρίσκεται στην 10η θέση, απέχοντας πέντε πόντους από την εξάδα και τα πλέι οφ της κατηγορίας. Εκτός έδρας έχει απολογισμό τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες και εννέα ήττες στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας πανηγυρίσει μόλις ένα βαθμό στις οκτώ τελευταίες εξόδους της (0-1-7).