Στις 19:30, στο κεκλεισμένων των θυρών Borussia Park, η Γκλάντμπαχ υποδέχεται την Κολωνία, σε εξ αναβολής αγώνα για την Bundesliga και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Η Γκλάντμπαχ προέρχεται από την οδυνηρή εντός έδρας ήττα του Σαββάτου. Το 1-2 από την Ντόρτμουντ σήμανε τη δεύτερη εντός έδρας αποτυχία για τη φετινή σεζόν. Ο Μπενσεμπαϊνί ισοφάρισε στο 50′ το τέρμα του Αζάρ από το 8ο λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα κενά στην άμυνα των “πουλαριών” με τον Χακίμι στο 71ο λεπτό. Δίκαιη ήττα για την ομάδα του Μάρκο Ρόζε, η οποία την θέτει ουσιαστικά εκτός διεκδίκησης του τίτλου στην Bundesliga. Πλέον κατατάσσεται 5η με 46 πόντους, στο -9 από την πρωτοπόρο Μπάγερν.

Η Κολωνία βρίσκεται μάλλον στην καλύτερη αγωνιστική της κατάσταση σε ολόκληρη τη σεζόν! Προέρχεται από 3 σερί νίκες με ενεργητικό 10 γκολ! Μετά το εμφατικό 0-5 στο Βερολίνο επί της Χέρτα και το άνετο 3-0 επί της Σάλκε, την περασμένη Παρασκευή επικράτησε και στην έδρα της Πάντερμπορν με 1-2. Οι Μέρε και Χέκτορ έγραψαν το 0-2 από το πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι απλά μείωσαν στην επανάληψη. Έτσι οι “τράγοι” ανέβηκαν στην 10η θέση με 32 πόντους, στο -5 από ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο και στο +10 από την επικίνδυνη ζώνη.