bwin τσαμπιονς λιγκ

Να πανηγυρίσει την πρόκριση στα Play-offs του Champions League θέλει απόψε ο Παναθηναϊκός, που αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Μαρσέιγ. Βήμα… πρόκρισης κόντρα στη Ντινάμο Ζάγκρεμπ ψάχνει η ΑΕΚ.

Ώρα… υπέρβασης

Η μεγαλύτερη πρόκληση των τελευταίων ετών περιμένει απόψε τον Παναθηναϊκό στη Μασσαλία. Οι «πράσινοι» αντιμετωπίζουν εκτός έδρας τη Μαρσέιγ και θέλουν επί γαλλικού εδάφους να πανηγυρίσουν την πρόκριση στα Play-offs του Champions League. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς την περασμένη εβδομάδα στην κατάμεστη Λεωφόρο πήρε προβάδισμα πρόκρισης με το γκολ του Μπερνάρ και το τελικό 1-0. Σ’ ένα ματς που αγωνιστικά ήταν ανώτερος ο Παναθηναϊκός πήρε αυτό που ήθελε. Νίκη και μάλιστα με μηδέν παθητικό! Το Σάββατο οι Φωκαείς ξεκίνησαν νικηφόρα την αγωνιστική περίοδο στη Ligue 1. Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 10ο λεπτό επικράτησαν 2-1 της Ρεμς. Ουνάχι και Βιτίνια σημείωσαν τα τέρματα που έφεραν και την ανατροπή για το σύνολο του Μαρθελίνο. Τέσσερις ήττες και δύο ισοπαλίες ο απολογισμός του Παναθηναϊκού εκτός έδρας και κόντρα σε γαλλικές ομάδες.

Ψάχνει σκορ πρόκρισης

Η ΑΕΚ ταξίδεψε στο Ζάγκρεμπ με μοναδικό στόχο να πάρει σκορ που θα της δώσει το προβάδισμα πρόκρισης στα Play-offs του Champions League, έναντι της Ντινάμο. Οι «κιτρινόμαυροι» στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της σεζόν παίζει για την πρόκριση της στην επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Από την 23μελή αποστολή της Ένωσης απουσιάζουν τα ονόματα του τραυματία Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς και του ανέτοιμου Εζέκιελ Πόνσε. Τρεις νίκες και μία ήττα ο απολογισμός της ΑΕΚ σε αγώνες που έδωσε επί κροατικού εδάφους στο παρελθόν.