bwin logo

Μεγάλο φινάλε ή συνέχεια στα ντέρμπι; Απόψε θα μάθουμε αν ο Ολυμπιακός κατακτήσει το Ελληνικό Πρωτάθλημα Μπάσκετ, νικώντας στο Game 3 τον Παναθηναϊκό. Στο 2-0 υπέρ των «ερυθρόλευκων» η σειρά.

Νίκη για… κούπα

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να νικήσει τον Παναθηναϊκό και στο ΟΑΚΑ στη σειρά των τελικών του Ελληνικού Πρωταθλήματος Μπάσκετ κι έκανε το 2-0 στην μεταξύ τους σειρά. Απόψε οι «ερυθρόλευκοι» υποδέχονται το «τριφύλλι» στο κατάμεστο ΣΕΦ και μπροστά στον κόσμο τους, θέλουν να πανηγυρίσουν τη νίκη και στο Game 3. Μία νίκη που θα τους ανακηρύξει Πρωταθλητές Ελλάδας, για την αγωνιστική περίοδο 2021-22!

Break και παράταση στην «μάχη»

Την πρώτη του νίκη στη σειρά των τελικών του Ελληνικού Πρωταθλήματος Μπάσκετ θα επιδιώξει να πετύχει απόψε ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα γνώρισε την ήττα στο ντέρμπι του ΣΕΦ, αλλά και σε αυτό του ΟΑΚΑ, την περασμένη Τρίτη. Με δύο ήττες στους τελικούς, ο Παναθηναϊκός πλέον βρίσκεται με την… πλάτη στον τοίχο! Κι αυτό γιατί στο «τριφύλλι» γνωρίζουν πως αν δεν φύγουν με το «διπλό» από την έδρα του «αιώνιου» αντίπαλου, τότε η σειρά θα ολοκληρωθεί με 3-0, μην έχοντας καταφέρει να πάρουν ούτε ένα ντέρμπι.

Αυτοί ξεχώρισαν στο ΟΑΚΑ

Το δίδυμο των Ιωάννη Παπαπέτρου και Γιώργου Παπαγιάννη ξεχώρισε στο ματς της Τρίτης στο ΟΑΚΑ. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού με 17 πόντους αναδείχθηκε σε πρώτο σκόρερ της ομάδας του, ενώ ο διεθνής «7footer» πέτυχε double double με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ. Σε game changer αναδείχθηκε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ των 17 για τον Ολυμπιακό, με την παρουσία στο τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα. Παράλληλα ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε τους Κώστα Σλούκα και Σάσα Βεζένκοφ να σκοράρουν από 20 και 19 πόντους αντίστοιχα και την ομάδα να ευστοχεί στα 14 από τα 30 τρίποντα που δοκίμασε!

21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 1114 | Υπεύθυνο Παιχνίδι | *Ισχύουν όροι και προϋποθέσεις