bwin

Ζήσε την επόμενη φάση του παιχνιδιού με το app της bwin. Αμέτρητα πρωταθλήματα, χιλιάδες στοιχηματικές επιλογές! |21+

Μετά από τρεις σερί εκτός έδρας δοκιμασίες, ο Ολυμπιακός επιστρέφει στο ΣΕΦ για την αναμέτρηση με την πανίσχυρη Μπαρτσελόνα. Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν της Βιλερμπάν στο πρώτο από τα τρία ταξίδια τους, ωστόσο υποχρεώθηκαν σε ήττες, τόσο στο Κάουνας, όσο και στο Μιλάνο. Κοινός τόπος και των δύο, το γεγονός ότι κατάφεραν να αντιστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, ωστόσο στα κρίσιμα τελευταία λεπτά δεν βρήκαν λύσεις στην επίθεση, απόρροια ίσως και της κόπωσης των βασικών παικτών που παίρνουν ελάχιστες ανάσες στο ματς.

Πλέον, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρίσκεται ακριβώς στο 50% (11-11) και χρειάζεται άμεσα ένα θετικό σερί νικών, ώστε να ξαναμπεί στην εικόνα των ομάδων που διεκδικούν την είσοδο στα playoffs. Με 80,5 πόντους μέσο όρο συνιστά την 6η καλύτερη επίθεση στην κανονική περίοδο, ωστόσο οι 81,1 που δέχεται στην άμυνα τον φέρνουν στην 5η θέση του πίνακα με τις χειρότερες άμυνες της EuroLeague.

Στον αντίποδα, η Μπαρτσελόνα βρίσκει ρυθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ, καθώς σημειώνει 81,3 πόντους στην επίθεση και δέχεται μόλις 73,4 ανά παιχνίδι. Κάπως έτσι έφτασε σε πέντε διαδοχικές νίκες, με πιο πρόσφατο το 85-81 επί της Ζενίτ, σε μια αναμέτρηση που η τελική διαφορά δεν καθρεφτίζει τα πεπραγμένα στο παρκέ. Οι Καταλανοί προηγούνταν στο σύνολο του ματς, έφτασαν στο 53-34 στο 19ο λεπτό και μόνο όταν χαλάρωσαν στο φινάλε, επέτρεψαν στους Ρώσους να μαζέψουν τη διαφορά.

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 1114 | Υπεύθυνο Παιχνίδι. * Ισχύουν όροι και προϋποθέσεις.