bwin logo

Το τελευταίο «εισιτήριο» της ευρωπαϊκής ζώνης για την τελική φάση του Παγκόσμιου Κυπέλλου θα σφραγιστεί απόψε στο Κάρντιφ. Εκεί η Ουαλία υποδέχεται την Ουκρανία στον τελευταίο αγώνα των playoffs.

Ψυχωμένο «διπλό»

Η Ουκρανία αντιμετώπισε το βράδυ του Σαββάτου την Σκωτία στην Γλασκώβη στο ματς που θα έκρινε ποια από τις δύο ομάδες θα αντιμετώπιζε απόψε η Ουαλία στο φινάλε των προκριματικών. Η ομάδα του Ολεξάντρ Πετράκοβ πέρασε με 3-1 από το «Hampden Park» παίρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων από το 49ο λεπτό, έχοντας μάλιστα την υπεροχή του αγώνα από το πρώτο ημίχρονο! Τώρα οι Ουκρανοί διεθνείς έχουν μία ιστορική ευκαιρία να στείλουν την χώρα τους σε τελική φάση Παγκόσμιου Κυπέλλου για πρώτη φορά από εκείνο του 2006.

Ήττα στο Nations League, όλα για το… Κατάρ

Η Ουαλία επίσης την Τετάρτη αγωνίστηκε κόντρα στην Πολωνία, αλλά για την 1η αγωνιστική του Nations League. Οι «δράκοι» ηττήθηκαν με 2-1, παρότι πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 52ο λεπτό με το γκολ του Γουίλιαμς. Τα γκολ των Καμίνσκι και Σφιντέρσκι, οι οποίοι ήρθαν από τον πάγκο, έφεραν και τη νίκη στην παρέα του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Τώρα λοιπόν η Ουαλία καλείται να… γυρίσει σελίδα και να τα δώσε «όλα» στο τελευταίο ματς των playoffs της προκριματικής φάσης της ευρωπαϊκής ζώνης και να… γράψει το όνομα της πάνω στο «εισιτήριο»!

Για το 2×2

Η Εθνική ομάδα ξεκίνησε νικηφόρα την πορεία της στους ομίλους του Nations League. Πέρασε με 1-0 από το Μπέλφαστ και την έδρα της Βόρειας Ιρλανδίας, με το γκολ του αρχηγού Τάσου Μπακασέτα να κάνει τη διαφορά. Απόψε παίζει εκτός έδρας με το Κόσοβο, το όποιο επικράτησε της Κύπρου 2-0 στην Λάρνακα.

21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 1114 | Υπεύθυνο Παιχνίδι | *Ισχύουν όροι και προϋποθέσεις