Για τη φάση των “8” του Παγκοσμίου Κυπέλλου, η Σουηδία αντιμετωπίζει στη Σαμάρα την Αγγλία (17:00) και η Betshop προσφέρει τον αγώνα με πλήθος αγορών.

Η πιο σταθερή ομάδα του φετινού Μουντιάλ είναι η Σουηδία, που μέχρι στιγμής δεν έχει κάνει ούτε ένα κακό παιχνίδι. Υπενθυμίζεται ότι για να φτάσει στα τελικά της Ρωσίας άφησε έξω κατά σειρά Ολλανδία (στον προκριματικό όμιλο) και Ιταλία (στα μπαράζ), στο γκρουπ του Μουντιάλ πέταξε εκτός την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία και στους «16» άφησε εκτός της Ελβετία! Δεν μπορεί να γίνονται τυχαία όλα αυτά για τους Σκανδιναβούς, οι οποίοι ήταν καταπληκτικοί στο ματς της περασμένης Τρίτης, έκαναν εξαιρετική έναρξη τόσο στο πρώτο ημίχρονο, όσο και στο δεύτερο, πίεσαν πάρα πολύ ψηλά τον αντίπαλο και έβγαλαν μεγάλες ευκαιρίες.

Το γκολ του Μίνα στις καθυστερήσεις έβγαλε όλα τα κόμπλεξ των Άγγλων ξανά στην επιφάνεια, λίγο έλειψε να συντελεστεί αυτοκτονία μεγάλων διαστάσεων, ωστόσο η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ ανταποκρίθηκε, έστω στα πέναλτι. Ήλεγχε το ματς με την Κολομβία απ’ την αρχή ως το τέλος, η αλήθεια είναι ότι το ματς δεν είχε μεγάλες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, όμως φαινόταν ότι η Αγγλία ήταν περισσότερο ικανή. Το πέναλτι του Κέιν στο 57’ άνοιξε το δρόμο για την πρόκριση, τα «τρία λιοντάρια» διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα τους, δεν απειλήθηκαν ούτε στο ελάχιστο, μέχρι να έρθει αυτό το κόρνερ στις καθυστερήσεις.