Για την 22η αγωνιστική της Primera Division, η Ρεάλ Σοσιεδάδ υποδέχεται την Λα Κορούνια (22:00).

Αυτή την περίοδο περνάει μία μικρή αγωνιστική κρίση, καθώς για τέσσερις συνεχόμενους αγώνες δεν κατάφερε να πανηγυρίσει ούτε μία νίκη, αντιθέτως μέτρησε ισάριθμες ήττες. Η Ρεάλ Σοσιεδάδ φιγουράρει στα χαμηλά «στρώματα» της βαθμολογίας και απέχει από την επικίνδυνη ζώνη έξι βαθμούς. Στο τελευταίο χρονικά ματς για το πρωτάθλημα ηττήθηκε με 4-2 εκτός έδρας από την Βιγιαρεάλ. Σε όλο το διάστημα της αναμέτρησης το «κίτρινο υποβρύχιο» ήταν ανώτερο και στο εικοσάλεπτο είχε πάρει βραχεία κεφαλή με τρία τέρματα διαφορά. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν αρχικά σε 3-1, με τον Γιορέντε, όμως πριν κλείσει το ημίχρονο δέχθηκαν και τέταρτο γκολ. Το τελικό αποτέλεσμα «έγραψε» ο Γουίλιαν Ζοσέ στις αρχές του δεύτερου μέρους. Πλέον, οι Βάσκοι μετρούν έξι νίκες, πέντε ισοπαλίες και δέκα ήττες, με συντελεστή τερμάτων 36-40, ευρισκόμενοι στην 15η θέση της κατάταξης.

Από την άλλη μεριά, η Λα Κορούνια με βάση την μέχρι τώρα πορεία της στο πρωτάθλημα έχει θέσει ως στόχο την αποφυγή του υποβιβασμού. Ο σύλλογος της Γαλικίας βρίσκεται εντός επικίνδυνης ζώνης και η απόσταση που τον χωρίζει από τις «ασφαλείς» θέσεις είναι δύο βαθμοί. Την περασμένη αγωνιστική κόντρα στη Λεβάντε έμεινε στο 2-2 εντός έδρας, αν και προηγήθηκε με δύο γκολ διαφορά στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα οι Αντριάν και Αντόνε ήταν οι σκόρερ για τους γηπεδούχους, που όμως όλα τα πλάνα τους άλλαξαν στο 34′ όταν ο Μπόρχες με δεύτερη κίτρινη κάρτα που αντίκρισε πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Ίβι έφεραν το ματς στα ίσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών. Έτσι, το σύνολο του Παράλο μετρά τέσσερις νίκες, πέντε ισοπαλίες και 12 ήττες, με συντελεστή τερμάτων 24-46.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Betshop με πλήθος αγορών.