Η Ρόμα φιλοξενεί την Έμπολι (21:30), για την 27η αγωνιστική της Serie A και η Betshop προσφέρει την αναμέτρηση με 569+ αγορές!

Μετά από οκτώ αναμετρήσεις με απολογισμό έξι νίκες και δυο ισοπαλίες, η Ρόμα γνώρισε και πάλι την ήττα στο πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, φιλοξενήθηκε από τη Λάτσιο, στο μεταξύ τους τοπικό ντέρμπι, από την οποία και ηττήθηκε με 3-0. Βρέθηκε πίσω στο 12′, δέχθηκε δεύτερο με πέναλτι στο 73′, ενώ ένα λεπτό πριν το φινάλε διαμορφώθηκε και το τελικό αποτέλεσμα. Μετά και από αυτή την ήττα, είναι στην πέμπτη θέση με 44 βαθμούς, “συγκατοικώντας”με Τορίνο και Αταλάντα. Μπροστά στο κοινό της μετράει επτά νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και μια ήττα, ούσα και αήττητη στα επτά πιο πρόσφατα (5-2-0), τα οποία ήταν με G/G. Μεσοβδόμαδα, ηττήθηκε με 3-1 στο παράταση από την Πόρτο, μένοντας εκτός Champions League. Αυτό σήμανε και την απόλυση του Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο από την τεχνική ηγεσία, με τον Κλαούντιο Ρανιέρι να τον αντικαθιστά.

Για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι πρωταθλήματος, η Έμπολι δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη, έχοντας προηγηθεί η ήττα από τη Μίλαν (3-0 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τζιουσέπε Ιακίνι φιλοξένησε την Πάρμα, με την οποία ήρθε ισόπαλη 3-3. Τρεις φορές βρέθηκε πίσω στο σκορ, ισοφάρισε ισάριθμες, με τους Ντελ’Όρκο (18′), Καπούτο (πεν. 59′) και Μπρούνο Άλβες (αυτ. 90’+1). Έφτασε τους 22 βαθμούς και είναι στην 17η θέση, ένα πόντο πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Αγνοεί το διπλό στο φετινό πρωτάθλημα, μετρώντας χαρακτηριστικά τέσσερις ισοπαλίες και οκτώ ήττες. Οι επτά από τις οκτώ πιο πρόσφατες ολοκληρώθηκαν με Over 2.5.