Για την 25η αγωνιστική της Ligue 1, η Νιμ υποδέχεται τη Ντιζόν (20:00) και η Betshop προσφέρει την αναμέτρηση με 519+ αγορές!

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τη Νιμ, μετά από δυο αναμετρήσεις με απολογισμό μια ισοπαλία και μια ήττα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μπερνάρ Μπλακάρ φιλοξενήθηκε από τη Ναντ, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 2-4. Παρότι βρέθηκε με δυο τέρματα πίσω στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο, έκανε την ανατροπή στην επανάληψη, χάρη στους Ζιλόμ (47′), Μποντισόν (69′), Φερί (85′) και Τιούμπ (89′). Με τους τρεις βαθμούς που πήρε, έφτασε συνολικά τους 33 και βρίσκεται στην 11η θέση, απέχοντας επτά πόντους από την πρώτη τετράδα και τη Μονπελιέ. Τέσσερις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες ο φετινός εντός έδρας απολογισμός της στο πρωτάθλημα.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα στο πρωτάθλημα προέρχεται η Ντιζόν, μετά και από εκείνη κόντρα στην Ανζέ (1-0 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αντουάν Κομπουαρέ υποδέχθηκε τη Μαρσέιγ, από την οποία και ηττήθηκε με 1-2. Παρότι προηγήθηκε στο σκορ με τον Μαριέ στο 17′, είδε την αντίπαλό της κάνει την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και να επικρατεί. Τρίτη ήττα στις τέσσερις πιο πρόσφατες αγωνιστικές (1-0-3), με αποτέλεσμα να βρίσκεται στην 17η θέση με 20 βαθμούς, απέχοντας έναν από την επικίνδυνη ζώνη και με ματς λιγότερο. Δυο νίκες, τρεις ισοπαλίες και επτά ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της για το πρωτάθλημα, αγνοώντας το διπλό στις δέκα τελευταίες εξόδους της (0-3-7).