Για την 28η αγωνιστική της Primera Division, η Ατλέτικο Μαδρίτης υποδέχεται την Θέλτα (17:15).

Μετά το σερί των έξι συνεχόμενων νικηφόρων αγώνων η Ατλέτικο Μαδρίτης την περασμένη αγωνιστική δεν κατάφερε να «αλώσει» το «Camp Nou» και μοιραία γνώρισε την ήττα με 1-0. Το μοναδικό τέρμα στην αναμέτρηση σημείωσε ο Μέσι στο 26ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα οι «ροχιμπλάνκος» έμειναν στο -8 από την κορυφή. Έτσι το συγκρότημα του Σιμεόνε μετρά 18 νίκες, εφτά ισοπαλίες και δύο ήττες, με συντελεστή τερμάτων 45-12, διαθέτοντας την πιο αποδοτική άμυνα της λίγκας. Συνοψίζοντας οι «κολτσονέρος» καταλαμβάνουν την δεύτερη θέση στον πίνακα της βαθμολογίας έχοντας συλλέξει 61 βαθμούς.

Από την άλλη μεριά, η Θέλτα εδρεύει στις μεσαίες θέσεις της βαθμολογίας, όμως από την έκτη Βιγιαρεάλ απέχει τρεις βαθμούς. Στην τελευταία χρονικά αγωνιστική επιβλήθηκε εντός έδρας με 2-1 της Λας Πάλμας. Παρά το τέρμα του Εσπόζιτο στο 53′, οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και αρχικώς ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Γιόνι στο 62′ της αναμέτρησης. Η ολική ανατροπή ήρθε ένα λεπτό πριν το ενενήντα, χάρη στο τέρμα του Ερνάντεζ. Έτσι ο σύλλογος από το Βίγκο μετρά 11 νίκες, πέντε ισοπαλίες και 11 ήττες, με συνολικά τέρματα 45-39, ευρισκόμενος στην 9η θέση του πρωταθλήματος.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Betshop με πλήθος αγορών.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Betshop.