Για την 22η αγωνιστική της Championship, η Ντέρμπι φιλοξενεί τη Νότιγχαμ Φόρεστ (21:45) και η Betshop προσφέρει την αναμέτρηση με 467+ αγορές!

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα προέρχεται η Ντέρμπι, μετά και από εκείνη κόντρα στη Σουόνσι (2-1 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ φιλοξενήθηκε από τη Γουίγκαν, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-1. Το τέρμα που σημείωσε ο Τζακ Μάριοτ στο 21ο λεπτό ήταν και αυτό που έκρινε την αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους να αγωνίζονται με παίκτη λιγότερο από το 15′. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε, έφτασε τους 37 συνολικά και είναι στην τέταρτη θέση, μαζί με τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, έχοντας ωστόσο και ένα παιχνίδι λιγότερο. Με νίκη απόψε περνάει στην τρίτη θέση της κατηγορίας. Σε δέκα εντός έδρας αναμετρήσεις για το φετινό πρωτάθλημα, μετράει έξι νίκες, δυο ισοπαλίες και δυο ήττες, επικρατώντας στα τρία από τα τέσσερα τελευταία από αυτά (3-0-1).

Την πρώτη της ήττα μετά από εφτά παιχνίδια στο πρωτάθλημα, με απολογισμό τέσσερις νίκες και τρεις ισοπαλίες, υπέστη και πάλι η Νότιγχαμ Φόρεστ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αϊτόρ Καράνκα υποδέχθηκε την Πρέστον, από την οποία και ηττήθηκε με 0-1. Το τέρμα που δέχθηκε στο 56ο λεπτό, στάθηκε αρκετό για να κρίνει και την αναμέτρηση αυτή. Μετά και από αυτό το αρνητικό αποτέλεσμα, βρίσκεται σταθερά στην έβδομη θέση, όπου και μετράει 34 βαθμούς, δυο λιγότερους από την πρώτη εξάδα και τα πλέι οφ ανόδου στην πρώτη κατηγορία. Με νίκη απόψε, θα “πιάσει” την αντίπαλό της στη βαθμολογία. Τρεις νίκες, έξι ισοπαλίες και μια ήττα ο εκτός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα, ούσα αήττητη στις εφτά πιο πρόσφατες (3-4-0).

*Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Betshop.