Για τη φάση των “16” του Champions League, η Ρόμα υποδέχεται την Πόρτο (22:00) και η Betshop προσφέρει την αναμέτρηση με 556+ αγορές!

Την πρώτη της νίκη, μετά από τρία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις, με απολογισμό δυο ισοπαλίες και μια ήττα, πανηγύρισε και πάλι η Ρόμα. Την Παρασκευή, η ομάδα του Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο φιλοξενήθηκε από την Κιέβο, για τη Serie A, από την έδρα της οποίας έφυγε με το διπλό, μετά και το τελικό 0-3. Οι Ελ Σαράουι (9′) και Τζέκο (18′) έδωσαν προβάδισμα από νωρίς στην ομάδα τους, με τον Κολάροφ (51′) να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα. Έφτασε έτσι τους 38 βαθμούς και βρίσκεται στην πέμπτη θέση, όπου “συγκατοικεί” με τις Αταλάντα και Λάτσιο, απέχοντας παράλληλα ένα βαθμό από την τέταρτη Μίλαν. Εννέα νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και δυο ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της στη σεζόν, ούσα αήττητη στα έξι τελευταία (4-2-0). Προκρίθηκε ως δεύτερη από τον όμιλο, πίσω από τη Ρεάλ Μαδρίτης, αφήνοντας εκτός τις Βικτόρια Πλζεν και ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Αήττητη παραμένει εδώ και 26 αναμετρήσεις σε όλες τις διοργανώσεις η Πόρτο, μετρώντας 22 νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Την Παρασκευή, η ομάδα του Σέρχιο Κονσεϊσάο φιλοξενήθηκε από τη Μορεϊρένσε, για την Primeira Liga, με την αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 79′, κατάφερε φέρει το ματς στα ίσα με το τέρμα του Ερέρα, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ήταν η δεύτερη διαδοχική της ισοπαλία, μετά και από εκείνη με την Γκιμαράες (1-1 εκτός). Είναι σταθερά στην πρώτη θέση με 51 βαθμούς, έχοντας έναν περισσότερο από τη δεύτερη Μπενφίκα. Στις 13 νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και μια ήττα ο εκτός έδρας απολογισμός της στη σεζόν, ούσα αήττητη στις 14 τελευταίες εξόδους της (11-3-0). Προκρίθηκε ως πρώτη από τους ομίλους, αφήνοντας δεύτερη τη Σάλκε και εκτός διοργάνωσης τις Γαλατασαράι και Λοκομοτίβ Μόσχας.