Σε φιλική αναμέτρηση στο Ίνσμπουργκ της Αυστρίας, η Ιαπωνία αντιμετωπίζει την Παραγουάη (16:05), σε μια αναμέτρηση που προσφέρεται από την Betshop με πλήθος αγορών.

Προβληματική εικόνα παρουσίασε στο πρώτο φιλικό επί  ευρωπαϊκού εδάφους η Ιαπωνία, γνωρίζοντας την ήττα 2-0 από την Ελβετία στο Λουγκάνο. Αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην άμυνα, ενώ έδειξε να έχει τεράστιο πρόβλημα στο σκοράρισμα, παρότι δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες κόντρα στους Ελβετούς. Στο πρώτο φιλικό ενόψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου, είχε ηττηθεί με 2-0 από την Γκάνα στην Γιοκοχάμα. Το σημερινό φιλικό με την Παραγουάη είναι το δεύτερο και τελευταίο φιλικό επί ευρωπαϊκού εδάφους, λίγο πριν αναχωρήσει η αποστολή της για τη Ρωσία.

Από την άλλη πλευρά, η Παραγουάη έδωσε το πρώτο της φιλικό την περασμένη εβδομάδα, γνωρίζοντας την ήττα από τις ΗΠΑ με 1-0 εκτός έδρας. Παρουσίασε ένα μέτριο πρόσωπο, έμεινε πίσω με το κλείσιμο του πρώτου ημιχρόνου (1-0 στο 45’) και στην επανάληψη δεν μπόρεσε να φθάσει στην ισοφάριση. Αντιμετωπίζει σήμερα το μεσημέρι την Ιαπωνία και θέλει να δείξει καλύτερα δείγματα, έστω κι αν βρίσκεται πίσω σε επίπεδο προετοιμασίας από την αντίπαλό της.

**Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Betshop.