Για τη φάση των «16» του Europa League, η Άρσεναλ υποδέχεται την Μίλαν (22:05).

Η κληρωτίδα έφερε αντιμέτωπες τις Άρσεναλ και Μίλαν σε μία τιτανομαχία για την φάση των «16» της διοργάνωσης. Οι Λονδρέζοι στον πρώτο αγώνα στο Μιλάνο υποχρέωσαν τους «ροσονέρι» στην εντός έδρας ήττα με 2-0. Αρχικά στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μικιταριάν άνοιξε το σκορ και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ράμσει νίκησε τον Ντοναρούμα διαμορφώνοντας έτσι το τελικό αποτέλεσμα. Πάντως για την Premier League οι «κανονιέρηδες» έχουν χάσει σημαντικό έδαφος και λαμβάνουν την έκτη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 14-6-10 και συντελεστή τερμάτων 55-41.

Από την άλλη πλευρά, η Μίλαν στον πρώτο αγώνα ενάντια στην Άρσεναλ δεν κατάφερε να προστατεύσει την έδρα της και το μέχρι τότε αήττητο της στην διοργάνωση διότι γνώρισε την ήττα με 2-0. Στο 15′ ο Οζίλ σέρβιρε στον Μικιταριάν για το 1-0 και το τελικό αποτέλεσμα που έκρινε την αναμέτρηση «έγραψε» ο Ράμσει στο 45+4′ του αγώνα. Η πορεία του συνόλου του Γκατούζο στη Serie A αυτήν την περίοδο είναι άκρως ενθαρρυντική αφού λαμβάνει την έκτη θέση της λίγκας με συγκομιδή 47 πόντων. Επίσης μετρά 14 νίκες, πέντε ισοπαλίες και οχτώ ήττες, με συντελεστή τερμάτων 38-30.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Betshop με πλήθος αγορών.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Betshop.