Για την 29η αγωνιστική της Premier League, η Λίβερπουλ υποδέχεται την Νιούκαστλ (19:30).

Παραμένει αήττητη στα τελευταία τέσσερα ματς του πρωταθλήματος και θα κονταροχτυπηθεί με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για την δεύτερη θέση. Η Λίβερπουλ την περασμένη αγωνιστική επιβλήθηκε της Γουέστ Χαμ στο «Anfield» με σκορ 4-1. Στο 29′ ο Εμρέ Τσαν νίκησε στον αέρα την αντίπαλη άμυνα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σαλάχ για το πρώτο γκολ των γηπεδούχων. Ο Αιγύπτιος ακραίος από δημιουργός έγινε σκόρερ στο 51′ και έξι λεπτά αργότερα ο Φιρμίνο νίκησε για τρίτη φορά τον αντίπαλο κίπερ. Τα «σφυριά» μείωσαν με τέρμα του Αντόνιο στο 59′ όμως δέχθηκαν και τέταρτο τέρμα στην αναμέτρηση αυτήν την φορά από τον Μανέ στο 77′. Έτσι η αρμάδα του Κλοπ με ρεκόρ 16-9-3 καταλαμβάνει την τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Από την άλλη πλευρά, η Νιουκάστλ ανήκει στο γκρουπ των ομάδων που θα παλέψουν μέχρι τέλους, ώστε να αποφύγουν το φάσμα του υποβιβασμού. Την τελευταία χρονικά αγωνιστική έμεινε στο ισόπαλο 2-2 απέναντι στην Μπόρνμουθ εκτός έδρας, δείχνοντας τάσεις αυτοχειρίας. Παρά τα δύο γκολ του Γκέιλ στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν το ματς και με τρομερά ψυχικά αποθέματα απέτρεψαν την ήττα. Αρχικά στο 80′ ο Σμιθ μείωσε αναπτερώνοντας το ηθικό των συμπαικτών του και εννέα λεπτά αργότερα ο Γκόσλινγκ ισοφάρισε για την ομάδα του. Πλέον το σύνολο του Μπενίτεθ μετρά εφτά νίκες, οχτώ ισοπαλίες και 13 ήττες, με συντελεστή τερμάτων 27-38, λαμβάνοντας την 15η θέση.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Betshop με πλήθος αγορών.