Για την 28η αγωνιστική της Ligue 1, η Μονακό υποδέχεται την Μπορντό (21:45).

Σε εξαιρετική κατάσταση βρίσκεται η Μονακό καθώς αγνοεί τη λέξη ήττα, εδώ και 12 αγωνιστικές. Στο προηγούμενο ματς απέναντι στην Τουλούζ έμεινε στο 3-3 εκτός έδρας. Ο Ρόνι Λόπες μόλις στο 8ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, όμως στο 24′ ο Σανγκαρέ ισοφάρισε προσωρινώς σε 1-1. Οι Μονεγάσκοι με τέρματα των Λόπες και Γιόβετιτς πήραν βραχεία κεφαλή στον αγώνα, αλλά οι γηπεδούχοι με τέρμα αρχικά του Ντελόρτ, πίσω από την άσπρη βούλα, και στη συνέχεια με τον Σανόγκο τρία λεπτά πριν ολοκληρωθεί η αναμέτρηση έσωσαν την παρτίδα. Έτσι το σύνολο του Ζαρντίμ μετρά 17 νίκες, έξι ισοπαλίες και τέσσερις ήττες, με συντελεστή τερμάτων 67-29. Επιπλέον καταλαμβάνει την δεύτερη θέση με 57 πόντους.

Από την άλλη πλευρά, η Μπορντό τις δύο προηγούμενες αγωνιστικές έμεινε μακριά από την νίκη. Κόντρα στην Μαρσέιγ ηττήθηκε με 1-0 και την Νις απέσπασε ισοπαλία 0-0. Απέναντι στην τελευταία ήταν άκρως επιθετική, όμως απόλεσε πολλές κλασσικές ευκαιρίες και το αποτέλεσμα την αδικεί. Πλέον το συγκρότημα του Πογιέτ απέχει από την τέταρτη θέση 14 βαθμούς και η είσοδος στην «τετράδα» φαντάζει αρκετά απίθανη. Οι Γιρονδίνοι επιπλέον μετρούν 10 νίκες, έξι ισοπαλίες και 11 ήττες, με συντελεστή τερμάτων 32-35, ευρισκόμενοι στην 8η θέση της λίγκας.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Betshop με πλήθος αγορών.