Στις 17:00, στο Μεστάγια, η Βαλένθια υποδέχεται την Μπέτις για την 26η αγωνιστική της La Liga και η Betshop προσφέρει την αναμέτρηση με πληθώρα αγορών!

Σε πολύ κακή αγωνιστική και ψυχολογική κατάσταση η Βαλένθια, προέρχεται από δύο βαριές εκτός έδρας ήττες και πέντε παιχνίδια δίχως νίκη. Αποκλείστηκε στα προημιτελικά του Copa Del Rey, ηττήθηκε με κατεβασμέν χέρια 3-0 στη Χετάφε, έμεινε στο 2-2 εντός με την Ατλέτικο και την περασμένη εβδομάδα δέχθηκε 4αδα στο Μιλάνο από την Αταλάντα για τους “16” του Champions League. Αποκορύφωμα του ντεφορμαρίσματός της η ήττα με 3-0 στην έδρα της Σοσιεδάδ. Έπσε στην 8η θέση με 38 πόντους, στο -4 από την 4αδα.

Από ανάλογο ανεπιτυχές σερί προέρχεται και η Μπέτις, η οποία αγνοεί τη νίκη στα έξι τελευταία παιχνίδια (0-3-3). Την περασμένη Παρασκευή, σε ένα άκρως συναρπαστικό παιχνίδι ήρθε ισόπαλη εντός έδρας με τη Μαγιόρκα (3-3). Είδε τους “νησιώτες” να προηγούνται με τον Κούτσο στο 16′, ο Κανάλες ισοφάρισε από τα 11 βήματα στο 19′, ο Μπούντιμιρ έκανε το 1-2 στο 27′ και ο Φεκίρ σκόραρε (ξανά από τη βούλα του πέναλτι) για το εντυπωσιακό 2-2 του πρώτου ημιχρόνου! Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Χοακίν έγραψε το 3-2, αλλά ο Κούμπο ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι τέλους, παρά τις πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν. Ουσιαστικά δίχως βαθμολογικούς στόχους η ομάδα του Ρούμπι.