Στις 18:30, στο Stade de la Meinau, η Στρασμπούρ υποδέχεται την Παρί Σεν Ζερμέν για την 28η αγωνιστική της Ligue 1 και η Betshop προσφέρει την αναμέτρηση με πληθώρα αγορών!

Η Στρασμπούρ επέστρεψε στις ήττες με το 3-0 στην έδρα της Μονπελιέ και έχασε έδαφος στη μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο, το ματς κρίθηκε στο πρώτο 20λεπτο της επανάληψης, όταν και σκόραρε όλα τα γκολ η Μονπελιέ. Είχαν προηγηθεί οι δύο ισοπαλίες με Λυών (1-1 εκτός) και Αμιάν (0-0 εντός) για την ομάδα του Λορί, η οποία με 38 πόντους κατατάσσεται 10η, στο -8 από την πρώτη 4αδα.

Εντυπωσιακή η Παρί την Τετάρτη στο Λυών, συνέτριψε τους γηπεδούχους με 1-5 και πήρε εμφατική πρόκριση στον τελικο του Κυπέλλου Γαλλίας. Οι Λυωνέ προηγήθηκαν με τον Τεριέ στο 11ο λεπτο, αλλά η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στους Παριζιάνους, που ισοφάρισαν με τον Κουρζάβα στο 14′ και πέτυχαν 4 ακόμη γκολ στην επανάληψη με τους Νεϊμάρ, Εμπαπέ (Χ2) και Σαράμπια. Δίχως αντίπαλο η ομάδα του Τούχελ στο πρωτάθλημα, έχει χτίσει διαφορά 13 πόντων από τη δεύτερη Μαρσέιγ και την Τετάρτη υποδέχεται την Ντόρτμουντ στη ρεβάνς του 2-1 στη Γερμανία.