Στις 21:45, η Νιμ υποδέχεται στο Stades des Costieres τη Μαρσέιγ, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής στη Ligue 1 και η Betshop προσφέρει την αναμέτρηση με πληθώρα αγορών!

Το νικηφόρο σερί της Νιμ διακόπηκε την περασμένη Κυριακή στην έδρα της Ρεν, όπου η ομάδα του Μπλακάρ ηττήθηκε με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι, με τον Ρου να κάνει το 0-1 μόλις στο 1ο λεπτό, όμως η συνέχεια δεν ήταν το ίδιο ευνοϊκή. Ο Νιάνγκ ισοφάρισε στο 7′ και η αποβολή του Μπριανσόν άλλαξε τα δεδομένα της αναμέτρησης στο 53′. Η Ρεν εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα και πήρε τη νίκη με το Νιάνγκ (ξανά) στο 89ο λεπτό! Είχαν προηγηθεί 4 διαδοχικές νίκες για τη Νιμ, με τις οποίες αναπτέρωσε τις ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία. Ισοβαθμεί με την Ντιζόν στην 17η θέση, οριακά εκτός επικίνδυνης ζώνης.

Από ήττα που διέκοψε εντυπωσιακό αήττητο σερί στο πρωτάθλημα προέρχεται και η Μαρσέιγ. Το Σάββατο φιλοξένησε τη Ναντ, από την οποία ηττήθηκε με 1-3. Ο Σανσόν ισοφάρισε σε 1-1 στο 39ο λεπτό, όμως το β΄μέρος άνηκε στα “καναρίνια”. Πριν την τελευταία απώλεια οι Μασσαλοί μετρούσαν 14 παιχνίδια αήττητοι στο πρωτάθλημα, με 11 νίκες σε αυτό το διάστημα. Τελευταία τους ήττα στις 27 Οκτωβρίου στο Παρίσι. Έτσι έχτισαν και μία διαφορά ασφαλείας από τους διώκτες τους. Παραμένουν άνετα στη 2η θέση, στο +8 από την 3η Ρεν.