Στις 22:00, στο Βελοντρόμ, η Μαρσέιγ υποδέχεται την Αμιάν για την 28η αγωνιστική της Ligue 1 και η Betshop προσφέρει την αναμέτρηση με πληθώρα αγορών!

Κακή παρένθεση αποδείχθηκε η ήττα από τη Ναντ για την εξαιρετική πορεία της Μαρσέιγ στο πρωτάθλημα. Οι Μασσαλοί επέστρεψαν στις νίκες την προηγούμενη Παρασκευή με την ανατροπή στην έδρα της Νιμ. Η ομάδα του Βίλας – Μπόας είδε τους γηπεδούχους να προηγούνται μόλις στο 5ο λεπτό, αλλά ο Μπενεντέτο γύρισε το ματς με ένα εντυπωσιακό χατ τρικ! Ο Αργεντίνος επιθετικός σκόραρε στο 10′, στο 36′ και στο 68′ και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη, με την οποία διατήρησε τη διαφορά των βαθμών από την 3η Ρεν.

Η Αμιάν δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι, παραμένει δίχως νίκη στο πρωτάθλημα από τις 2 Νοεμβρίου! 0-6-9 το ρεκόρ της από τότε, παραμένει φυσικά εντός επικίνδυνης ζώνης με 22 πόντους, στο -5 από τις θέσεις σωτηρίας. Το Σάββατο στο πολύ κρίσιμο εντός έδρας παιχνίδι με τη Μετς αποδείχθηκε και πάλι κατώτερη των περιστάσεων και ηττήθηκε 0-1, καταδικάζοντας ακόμη περισσότερο τη σεζόν της. Το καθοριστικό τέρμα ήρθε στο 26ο λεπτό από τον Μπουλάγια.