Στις 22:45, η Λάτσιο υποδέχεται τη Φιορεντίνα για την 28η αγωνιστική της Serie A και η Betshop προσφέρει την αναμέτρηση με πάρα πολλές αγορές!

“Μαχαιριά” στα όνειρα τίτλου που κάνουν οι λατσιάλι ήταν η ήττα με 3-2 στο Μπέργκαμο την Τετάρτη. Οι παίκτες του Σιμόνε Ινζάγκι προηγήθηκαν 0-2 στο 11ο λεπτό με αυτογκόλ του Ντε Ρουν και τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, όμως η συνέχεια ήταν εφιαλτική γι αυτούς. Η Αταλάντα τους έπιασε από το λαιμό, δημιούργησε ένα τσουβάλι ευκαιρίες και γύρισε δίκαια το παιχνίδι με τους Γκόσενς (38′), Μαλινόφσκι (66′) και Παλομίνο (80′). Έτσι οι πρωτευουσιάνοι έχασαν έδαφος στη μάχη του τίτλου, αφού πριν αυτή την αγωνιστική έμειναν στο -4 από τη Γιουβέντους και το πρόγραμμά τους είναι θεωρητικά πιο δύσκολο. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Λάτσιο στο πρωτάθλημα από το τις 25 Σεπτεμβρίου!

Η Φιορεντίνα ήταν σκέτη απογοήτευση και στην επιστροφή από την καραντίνα. Ομάδα δίχως ταυτότητα, κατάφερε να μην κερδίσει ούτε την ουραγό Μπρέσια εντός έδρας (1-1). Ο Πετζέλα ισοφάρισε στο 29ο λεπτό, όμως οι βιόλα δεν βρήκαν το δρόμο για ένα δεύτερο τέρμα, με πάρα πολλές ευκαιρίες, οι οποίες συνεχίστηκαν και μετά την αποβολή του Κάσερες στο 70ο λεπτό. Αυτή ήταν η 3η σερί ισοπαλία για την ομάδα του Ιακίνι, που βρίσκεται στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη και δεν μπορεί να νιώθει ιδιαίτερα άνετη.