Στις 21:00, στο Ιπουρούα, διεξάγεται η εξ αναβολής αναμέτρηση ανάμεσα στην Έιμπαρ και τη Ρεάλ Σοσιεδάδ και η Betshop προσφέρει την αναμέτρηση με πληθώρα αγορών!

Πρόκειται για Βάσκικο ντέρμπι, στον πρώτο γύρο η Σοσιεδάδ επικράτησε στο Σαν Σεμπαστιάν με το εντυπωσιακό 4-1.

Από την επώδυνη εντός έδρας ήττα από τη Μαγιόρκα προέρχεται η Έιμπαρ, που πλέον έμπλεξε για τα καλά στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού. Είχε την ευκαιρία να ξεφύγει με νίκη επί της ανταγωνίστριας Μαγιόρκα, όμως η απόδοσή της ήταν κατώτερη των προσδοκιών και το 1-2 ήταν δίκαιο. Ο Ντάνι Ροντρίγκεθ άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 42ο λεπτό και ο Ιάπωνας Κούμπο “κλείδωσε” τη νίκη για τους νησιώτες στο 78′. Οι Βάσκοι κατάφεραν απλά να μειώσουν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το νικηφόρο σερί της Σοσιεδάδ σταμάτησε στο Καμπ Νου το Σάββατο με απόλυτα οριακό τρόπο. Η ομάδα του Αλγκουαθίλ ταξίδεψε στην πρωτεύουσα της Καταλονίας από 6 σερί και 9/10 νίκες, έχοντας μάλιστα προκριθεί στον τελικό του Copa Del Rey μετά από 38 χρόνια! Δεν ήταν ιδιαιτέρως απειλητική στην επίθεση η φιλοξενούμενη ομάδα, είδε τον Μέσι να χάνει αρκετές ευκαιρίες και τον ίδιο να σκοράρει από τη βούλα του πέναλτι στο 81ο λεπτό.